Bursa’da bazı tarihi müzeler uzun zamandır kapalı

Bursa’nın İznik ilçesindeki tarihi mekanların birçoğu ya restorasyon ya da arkeolojik kazılar nedeniyle kapalı. Arkeoloji Müzesi restorasyon nedeniyle 7 yıldır kapalı tutulurken Roma Tiyatrosu, Çini Fırınları ve Bazilika’da arkeolojik kazılar devam ediyor. Şehir merkezindeki Süleyman Paşa Medresesi’nin restorasyonu bitti ancak bir türlü açılmadı.

Bursa’da bazı tarihi müzeler uzun zamandır kapalı

Bursa'daki tarihi Roma tiyatrosu 1980, Çini Fırınları ise 1994 yılından beri kapalı. Bazilika'da ise 2015 yılından beri arkeolojik kazılar yapılıyor. Süleyman Paşa Medresesi restorasyonu 2017'de, İznik Müzesirestorasyonu ise 2012 yılında başladı. Öte yandan Roma Tiyatrosu’nda 1980, Çini Fırınları’nda 1994,İznik Müzesi’nde 2012, Bazilika’da 2015 ve Süleyman Paşa Medresesi’nde 2017 yılından beri arkeolojik kazılar yapıldığı öğrenildi.

Çalışkan, paylaşımında “İznik medeniyetler şehri, altın şehir, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı'nın başkenti İznik. Sarayları, hanları, hamamları, medreseleri, imaretleri, bazalika, kilise, şapel, tiyatrosu, tarih, doğa, göl. Aklınıza ne gelirse hepsi var ama turizm yok. Bir sezonu da bu görüntülerle bitirdik. Bu kentin üstünde hüküm sürenlere duyurulur. Bu böyle gitmez” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE