Bursa'da "Drama çorabı" örme geleneğini Hüseyin Yemişen sürdürüyor

Bursa Yenikaraağaç köyünde Drama çorabı örme geleneğini sadece Hüseyin Yemişen devam ettiriyor.

Bursa'da "Drama çorabı" örme geleneğini Hüseyin Yemişen sürdürüyor

Bursa Karacabey'e bağlı Yenikaraağaç köyünde atalarından öğrendikleri çorap örme geleneği yıllardır sürdüren erkekler, şimdilerde eline şiş ve ip almaz oldu. Örgü çorapların eskisi kadar ilgi görmemesi ve makineleşme sebebiyle bu geleneği sürdüren pek kimse kalmadı. Köyde tek bir kişi dışında çorap ören yok. 

"Drama çorabı" örme geleneğinin kendisi ile birlikte son bulacağını söyleyen Hüseyin Yemişen, şöyle konuştu:

"Ben 7 yaşından beri bu çorapları örüyorum. Eskiden kahvelerde yapardık. Artık tek tük evlerde yapan var. Eskiden kahvelerde herkesin elinde bir çorap olurdu. Ama artık kimse yapmıyor. Eskiden geçimimizi bundan sağlıyorduk. Şimdilerde ise para yapmadığı için kimse eline almıyor. Yeni nesilde bu geleneğe merak salmadığı için biz son olacağız."

Şu anda yaptıklarını İstanbul ve Bursa’daki firmalara sattığını belirten 76 yaşındaki Yemişen, “Ayda 2 çift yapıyorum. Sipariş geldikçe yetiştirebildiğim kadar yetiştiriyorum. Bir zorluğu yok. Gözler bakar eller örer. Ben de alıştığım için bırakamıyorum. Yoksa para kazandırmıyor. Zamanımı boş geçirmek yerine bununla uğraşıyorum” dedi. Yenikaraağaç köylüleri Şubat ayında köyde seferberlik başlatıp Zeytindalı harekatında katılan askerlere yün çorap örüp yollamıştı.

Kaynak: TRT Haber

Yayın Tarihi: 08 Ekim 2018 Pazartesi 19:00
YORUM EKLE

banner19

banner36