Bugün yeni bir Mevlid yazılabilir mi?

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı’nın düzenlediği Kültür Söyleşileri’nin son gününde Ahmet Murat Özel konuştu.

Bugün yeni bir Mevlid yazılabilir mi?

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı’nın her ayın 1. ve 3. çarşambası seçkin bir ismi ağırlamasıyla geleneksel hale gelen Kültür Söyleşileri’nin son gününde Yalova Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat Özel’i konuk ettik.

Söyleşiye geçmeden önce kapanış konuşması yapan Atatürk Kültür Merkezi başkan yardımcısı Şaban Abak, “7 ay boyunca devam eden söyleşilerimize kültür, sanat, müzik, mimari gibi alanlarda önemli kişileri davet ettik, bu söyleşilerimizin tüm videolarına internet sitemizden ulaşabilirsiniz. Gelecek dönemdeki söyleşilerimiz ekim ayında başlayacaktır, bu seneki söyleşilerde emeği geçen herkese teşekkürler” dedi.

“Bugün Yeni Bir Mevlit Yazılabilir mi” başlıklı söyleşide Mevlit’in Anadolu’da yüzyıllarca popüler olmuş kitaplar arasında olduğunu ve Osmanlı zihniyet dünyasını yansıttığını belirten Özel, bugün yeni bir mevlit yazılabilir mi sorusunu şu şekilde açıkladı: “Mevlit anlam dünyasından kopuktur, bugün anlam dünyasından kopuk yazı yazmak zordur. Mevlit’in benzeri bir eser klasik üslupla yazılmış olsa modern edebiyat terbiyesinden geçmiş olan okurun ulaşması/okuması zor olacaktır. Çünkü modern edebiyat duygu temelli ve metafizikten uzaktır. Tersini yapmış olsak yani modern edebiyat terbiyesi altında yazılmış bir eser olsak bu sefer de yüzyıllar içinde oluşturulmuş omurgadan ayrılmış oluruz. Orantısız anlatım ve vurgular Hz. Peygamber’i mukayese edilebilir ve rekabet edilebilir hale getirebilir. Bence bugün yeni bir Mevlit yazmak çok zor.”

Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat Özel, Mevlit’in toplumsal barış alanındaki rolüne de değinerek, bugün mütedeyyin olan ve olmayan her ailede Mevlit okutulduğundan bahsetti. Günümüzde Mevlit şerhleri ve okumaları yapılabildiği takdirde geleneksel dünya görüşünün gelecek nesillere aktarılmasının mümkün olduğuna vurgu yaptı.

İlgiyle dinlenen söyleşi, kurumumuz başkan yardımcısı Şaban Abak’ın, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat Özel’e teşekkür edip günün anısına hediyesini takdim etmesiyle sona erdi.

 

Mine Karaduman

Yayın Tarihi: 02 Mayıs 2016 Pazartesi 10:19 Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2016, 10:19
banner25
YORUM EKLE

banner26