BUcümle artık ses veriyor

Boğaziçi Yöneticiler Vakfının destekleriyle Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri tarafından çıkarılan BUcümle dergisinin yeni sayısı çıktı. Derginin, konusu, “sosyal adalet.”

BUcümle artık ses veriyor

BUcümle dergisi, farklı ve ilginç formatıyla dikkat çekiyor. Dergi,  ”nokta, ünlem, soru işareti, parantez, konuşma çizgisi, iki nokta, virgül ve tırnak işareti” bölümlerinden oluşuyor. ‘Nokta’da, kapak konusuyla ilgili yazılar; ‘soru işareti’nde, röportaj; ‘konuşma çizgisi’nde hikâye, anı ve deneme gibi yazılar; ‘iki nokta’ bölümünde tanıtım yazıları; ‘parantez’ bölümünde mezun yazıları; ‘ünlem’ bölümünde Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili yazılar; ‘tırnak işareti’nde seçilen bir konu hakkında Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin görüşleri; ‘virgül’ bölümündeyse şiirler yer alıyor. Bu noktalama işaretlerinden oluşan derginin en sonunda yer alan ‘Gülücük’ bölümünde de bir karikatüre yer veriliyor.

Derginin konusu: “Sosyal Adalet”

BUcümle dergisinin, Sosyal adalet temasını işlediği yeni sayısında; Hilal Kaplan, Mehmet Altan, Tanıl Bora, İhsan Eliaçık ve Ahmet Faruk Ünsal ile yapılan seri röportajlar ve Ömer Laçiner ile kapitalizm ve devrim üzerine gerçekleştirilmiş bir söyleşi var. Sosyal adaletin dil, ekonomi, insan, edebiyat gibi bağlamlarda incelendiği BUcümle’nin yeni sayısı oldukça zengin bir içeriğe sahip. Sosyal adaletin işlendiği ‘nokta’ bölümünde ‘Neoliberal Dönemde Müslümanlar’ üzerine yazılmış ve konuyu farklı yönlerden ele alan üç değerli makaleyi de okumak mümkün. Selim Delikurt, “İslamcıların Burjuvayla İmtihanı”; Adem Sade, “Koskoca Saray Yerin Dibine Geçer mi?” ve Görkem Evci, “Mustafa Kutlu Üzerinden Sosyal Adalet Temasının ‘Müslüman Bireyler ve Yazarlar” Açısından İncelenmesi” başlıklı makaleleriyle Neoliberal Dönemde Müslümanlar konusuna açıklık getirmeye çalışmışlar.

Soru İşareti bölümünde ise dünyaca ünlü İranlı keman virtüözü Farid Farjad ile yapılmış röportaj var. Derginin ‘konuşma çizgisi’ bölümündeyse iki güzel öykü, bir anı ve bir deneme karşımıza çıkıyor. BUcümle dergisi daha önceki sayılarında olduğu gibi ‘iki nokta’ bölümünde yine şair, film, kitap ve güzel bir mekân tanıtımına yer vermiş. Sami Akbıyık’ın “Kokusu Sokağa Sinen Şair” başlıklı yazısı bölümün dikkat çekici yazılarından biri. Bu yazıda, yazdığı şiir kitaplarını sokaklarda satan Yücel Yarımbatman tanıtılıyor.

Nasıl ulaşılabilir?

“BUcümle dergisini eski sayılarıyla birlikte Boğaziçi Üniversitesi GETEM Sesli Kütüphanesi’nde de bulmak mümkün. Görme engelliler için seslendirmesi de yapılan dergi, Boğaziçi Üniversitesi civarındaki mekânlardan temin edilebilir. Daha ayrıntılı bilgiye ve e-dergi olarak BUcümle’ye bucumle.byv.org.tr adresinden ulaşılabilir. Facebook’ta facebook.com/BUcumle ve Twitter’da twitter.com/bucumle hesaplarıyla yer alan dergiyi internet üzerinden takip edebilir; dergiyle ilgili son gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.”

 

Samet Akten haber verdi

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2012, 20:52
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13