banner17

Bu Ramazanlar bizi kendimize getirir

Beyazıt Ramazan Sohbetleri'nde eğitimci yazar Vehbi Vakkasoğlu konuştu.

Bu Ramazanlar bizi kendimize getirir

Türkiye Diyanet Vakfı'nın organize ettiği ve İBB Kültür A.Ş.'nin katkılarıyla düzenlenen 34. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı veda etmeye hazırlanıyor. Fuarda yer alan yayınevlerinin indirimlerinden faydalanmak ve sevdiği yazarlarla buluşmak isteyen okuyucular için bu imkân 13 Temmuz Kadir Gecesi akşamına kadar devam edecek. Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nde yapılan ve Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği'nin (ESKADER) katkılarıyla organize edilen Beyazıt Ramazan Sohbetleri’nin yirmi dördüncü gününde Beyazıt Devlet Kütüphanesi kürsüsünde eğitimci yazar Vehbi Vakkasoğlu konuştu.

Konuşmasında insan olmanın gereklerine ve ahlakî faziletlere geniş zaman ayıran Vehbi Vakkasoğlu, “Bu Ramazanlar bizi kendimize getirir” dedi. Ramazan ile birlikte hatırlanması gereken insani hasletler hakkında bir sohbet gerçekleştiren Vehbi Vakkasoğlu, son derece etkileyici anekdotlarla zenginleştirdiği sohbetinde dinleyicilerin yer yer duygulu anlar yaşamasına sebep oldu.

Yer yer çocukluk hatıralarına değinen Vakkasoğlu, oruçla ilgili kıssalarla sohbete renk kattı. Ramazan ayını sıcak bir mevsimde yaşamamıza rağmen çok hızlı geçtiğini ifade eden Vakkasoğlu, “İnsanlara yaklaşırken ön yargılardan uzak durmalıyız. İman edenlerin son nefese kadar durumu belli değildir. İman etmemiş insanların da öyle… Belki kâfir olan bir kişi son anda hidayeti bulacak ve hepimizi geçecek. Gizli bir günahı açığa vurmak doğru değildir. Genç arkadaşlarımıza tavsiyem yaşlı insanlarla özellikle anne babalarıyla oturup konuşsunlar. Onları kitap gibi okusunlar.” diyerek genç nesle önemli mesajlar verdi. Kayınvalidesine kötü davranmanın yanlışlığına da vurgu yapan Vehbi Vakkasoğlu, bu konuda kayınvalidesi için şiir yazan günümüz edebiyatçılarının önemli isimlerinden Yavuz Bülent Bâkiler’i örnek gösterdi.

Şimdiki gençlerin teknolojik aletleri elinden düşürmediğini ve toplum ile aralarına iletişim noktasında duvarlar ördüğünü ifade eden tecrübeli yazar, televizyonlarda konuşma yapan uzman kişilerin, hocaların, nasihat ederken ve bilgi verirken halkın seviyesine inmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Dikkatli bir dinleyici kitlesine hitap eden Vakkasoğlu sohbetin ardından dinleyicilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. 

 

Serdar Üstündağ haber verdi

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2015, 12:09
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20