Bu nidayı duyun!

Nida Dergisi 145. sayısında 'Modern Eyyamcılık: Sekülerizm'i irdeliyor!

Bu nidayı duyun!

Zaman hızla değişiyor. Şimdi her şey daha dünyevi, daha maddi. Duygular daha az. Peki, Müslümanların durumu ne? Bu gelişmelerden korunaklılar mı? Yoksa herkesten daha mı fazla etkileniyorlar. Referans kaybına mı uğradık? Daha mı duyarsızız?

Dünyevileşme, sekülerleşme konusunda soru da sorun da çok. Ancak bu konuya eğilen, sekülerleşme sorunlarını gündemine alan Müslüman aydınların arttığı da bir gerçek. Nida Dergisi de bu sayısında Sekülerizmi ele almış.23220

Kapitalizm insanın kurdudur

“Kapitalist ilişki biçimleriyle tanıştıkça, ürünlerinden, imkânlarından tattıkça muhafazakâr kesim neyi muhafaza edip neden feragat ettiğini ya da neyi feda ettiğini unutur hatta umursamaz hale geliyor. Ve dahi bunlarla arasındaki ahlaki ölçüleri de aramaz oluyor. Aslında dünya nimetleriyle karşılaşan, ondan rahat bir şekilde faydalanan insan, bütünlüklü bir hayatın, anlam ilişkileri kurulmuş bir zihniyetin ve ilahi hitaba boyun eğmiş bir teslimiyetin sahibi değilse şayet; yüce değerlerle, ahlakla, amaçla ve hedefle arasına koyduğu mesafenin derdinde olmayacaktır.”

Eyyamcılık da Sekülerleşme de boynumuza ilmeğini geçirmiş iki cellat. Kendimizi harcamıyorsa da etrafımızdakileri bir bir eline geçirip davadan, dertten azade kılıyor. Televizyon oluyor, bilgisayar oluyor, mal oluyor, mülk oluyor....

Dergide kimler var?

Derginin bu sayısında, Sekülerliğin yanında Müslüman-eşya ilişkisi bağlamında infaktan arta kalan mal, mülkiyet, zenginlik konularına da yer verilmiş. Özelikle Müslüman’ın mal karşısındaki durumu, zengin Müslüman’ın konumu ve Kur'an’daki izdüşümü, gibi konular Zübeyir Yetikhakkında zihindeki ve de gündemdeki sorulara cevaplar bulmak hedeflenmiş. Hakeza postmodern sürecin bir yansıması olarak kabul edilebilecek değişmeler, savrulmalar üzerine de incelemeler yer almış 145. sayıda.

“Sahi, Sekülerizm de Ne Demek” yazısıyla Zübeyir Yetik bu sayıdaki yazarlardan. Diğer yazarlar ise Altan Murat Ünal, Doç. Dr. Mustafa Arslan, Ramazan Yazçiçek, M. Kürşad Atalar, Doç. Dr. Mustafa Öztürk, Prof. Dr. İbrahim Sarmış, Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, Aişe Abdurrahman, Psk. Dan. İdris Bilen, Mustafa Ökkeş Evren.

Nida, Çağdaş İslam Düşünürlerinden biri olarak görülen Hasan Hanefi ile istifadeli ve aynı zamanda kışkırtıcı bir röportajı da okuyucuları için gerçekleştirmiş yeni sayısında.

 

Murat Karaca, nida etti

Yayın Tarihi: 09 Ocak 2011 Pazar 00:58 Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2011, 00:58
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ersin ertugrul satan
ersin ertugrul satan - 11 yıl Önce

Taşrada olmanın dezavantajlarından söz edilebilir, sözün uzaklara ulaşmasına mani olarak taşrada bulunmak mesela... Lakin tüm dezavantaj gibi görünen şartlara rağmen çalışmak, sebat etmek, direnmek ve sonra dua etmek; işte tüm bunlar İslam'ın vaad ettiği başarının kıvılcımlarını çakan unsurlardır. İşte bu kıvılcımları Nida Dergisi'nde görebiliyoruz. Çünkü tam 14 sene tam 145 sayı. Ve kendi söylemine değil, Vahy üzerinde tefekküre,tahkike davet eden bir çizgi...
Artık Nida'yı daha çok duymalı

banner19

banner26