Bu kez Bursa'da buluşuyorlar

Farklı şehirlerde şanlı bir direnişi sürdüren Türkiye Başörtüsü Platformu üyeleri Bursa'da bir araya geliyor.

Bu kez Bursa'da buluşuyorlar

Kocaeli’de bir avuç Müslüman, bundan 6 yıl önce “28 Şubat bin yıl sürecek” diyenlere, “İyi o zaman biz de bin yıl daha direniriz” düşüncesiyle yola düştüğünde, kendilerini neyin beklediğini bilmiyordu. Protesto gösterilerinin ötesine geçerek süreklilik sağlayan bir kamusal direniş alanı ve kültürü oluşturmak, daha önce pek tecrübe ettiğimiz bir durum değildi.

Kocaeli’deki özgürlük mücadelesinin kararlılıkla devam ettiğini gören Sakarya, 21 hafta sonra komşusuna destek vererek, paralel bir hat oluşturdu. Sonra buna diğer direniş halkaları eklendi. 2011’e Türkiye Başörtüsü Platformları, Kocaeli’de 298. hafta, Sakarya 277. hafta, Ankara’da 257. hafta, Akyazı 204. hafta ve Konya’da 173. hafta eylemlerini geride bırakarak girdi. Antalya, Van, Bursa ve Afyonkarahisar’da da eylemler aylık olarak devam ediyor.

 23974

Parlamento dışı ve politik kurumlardan bağımsız İslami bir muhalefetin, kültürel zeminden politik alana kitlesel anlamda taşınması anlamında bir ilk olan Platformlar, yüksek perdeden hazır reçeteler sunmak yerine, her adımda durum değerlendirmesi yapmayı ve kendi yapısı da dâhil olmak üzere, her gelişmeyi tartışmaya açmayı önemsiyor.

Daha önce 9 kez bir araya gelerek yaşadıkları süreci ve bundan sonra neler yapabileceklerini istişare eden Başörtüsü Platformları, her buluşmayı farklı bir platformun ev sahipliğinde gerçekleştiriyor. Böylece hem misafirlik hem ziyaretleşmeler canlandırılırken, direniş ülfeti de oluşuyor.

Ayrıca bu buluşmalarda farklı etkinlikler de düzenliyor. Örneğin Konya’daki buluşmada eylem fotoğraflarından oluşan bir açık hava sergisi açılmıştı. Ayrıca Konya ve Sakarya’daki paneller düzenlenmişti. Bu panellere popüler isimlerin çağrılması yerine, platformların kendi içinden çıkan insanların konuşmacı olarak yer alması tercih edilmişti. Şimdi bu gelenek Bursa’da da devam edecek gibi görünüyor.

 

Bu haftasonu Bursa ayağa kalksın!

Platformlar, bu hafta sonu 9. kez istişare etmek üzere Mazlum-der Şubesi’nin ev sahipliğinde Bursa’da bir araya gelecekler. Doğrudan platformların geleceği tartışılacağından bu kez gözlemcilerin katılmayacağı buluşmada; Kocaeli, Adapazarı, Ankara, Akyazı, Konya, Van, Antalya, Afyonkarahisar ve Tokat’tan temsilciler hazır bulunacak. Kendi aralarında çeşitli oturumlar düzenleyecek olan Platformlar, şu iki etkinliğinde ise Bursa halkını yanlarında görmekten onur duyacaklarını söylediler.

 

Öğle Eylem, Akşam Panel

23975

Platformlar, 5 Şubat 2011 Cumartesi günü saat 14.00'de Bursa Şehreküstü Meydanı'nda 14.ay basın açıklamasına katılacaklar. Basın açıklamasında Sakarya Adalet Girişimi tarafından 2009-2010 yılına dair hazırlanan Başörtüsü Raporu’nun sonuçları da kamuoyuna deklare edilecek.

5 Şubat Cumartesi günü ikinci etkinlik ise “Dönüm Noktasında Bağımsız İslami Muhalefet” başlığıyla yapılacak panel olacak.

Ördekli Kültür Merkezi’nde, saat 20.00’de başlayacak panelde İstanbul’dan Rüştü Hacıoğlu, Türkiye siyasetinde İslami muhalefetin tarihsel eleştirisini yapacak. Tokat’tan Ahmet Örs, platformların İslami bir Muhalefet imkânı olarak sorumluluğunu değerlendirirken, Van’dan Fuat Değer Özgürlük meselesini “Başörtüsü” başlığı altında tartışacak. Ankara’dan Zeynep Özçelik ise Müslümanca bir duruş üzerinde "Kadın" ve "Kimlik" mücadelesini konuşacak.

 

Bursa’da gençler de buluşacak!

Bursa Buluşması’nda bu kez farklı bir toplantı daha düzenleniyor. Başörtüsü Platformları, Bursa’ya kendi şehirlerinde eylemleri takip eden genç temsilcilerle birlikte gelecekler ve istişare sürecinde ayrı bir oturum yapılarak, bu gençlerin hem tanışmalarına hem de gerek sorunu gerekse eylemleri kendi açılarından nasıl gördüklerini tartışmalarına imkân sağlanacak.

Başörtüsü Platformları’nın direniş kardeşliğinin sürmesi ve yeni halkların eklenmesi temennisi ile Bursa buluşmasının hayırlara vesile olması için dua edelim!

 

 Beytullah Önce haber verdi

Yayın Tarihi: 05 Şubat 2011 Cumartesi 17:07 Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2011, 18:19
banner25
YORUM EKLE

banner26