Bu hafta Beyoğlu'ndayız!

Yusuf Kaplan yönetimindeki 2010 Avrupa Kültür Başkenti Sİnema yönetmenliği birbiri ardını ortaya çıkardığı filmleri gösterime sunuyor!

Bu hafta Beyoğlu'ndayız!

İstanbul 2010 Filmleri gösterimde 
 
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sinema Belgesel Animasyon (SBA) Yönetmenliği tarafından yaptırılan filmler toplu gösterime giriyor. Filmler 24-30 Aralık 2010 tarihleri arasında Beyoğlu Sineması'nda ücretsiz olarak gösterilecek. Festival boyunca filmlerin yönetmenleri izleyicilerin filmlerle ilgili sorularını cevaplamak üzere filmlerinin gösterimi sırasında Beyoğlu Sineması’nda olacaklar.

Uzun metrajlı filmler uluslararası festivallerde

İstanbul 2010 Filmleri Festivali'nde uzun metrajlı filmler gösterim dışında tutuldu. Bunun nedeni ise filmlerin Cannes ve Berlin gibi önemli uluslar arası Film Festivalleri'ne gidecek olması. İstanbul 2010 Filmleri arasında yer alan uzun metrajlı filmlerden Unutma Beni projesi New York ve Paris'ten sonra bir şehir üzerine yapılan en özgün filmlerden biri oldu. Bu filmde yedi ülkeden yedi yönetmen İstanbul'u kendi bakış açılarına göre irdelediler.

Diğer bir uzun metrajlı film olan Görünmeyen ise Ali Özgentürk filmografisinde önemli bir yapıt oldu. Bu filmde Macar araştırmacı Bela Bartok üzerinden Türk kültürüne ve müziğine önemli göndermeler yapılıyor. Filmde ayrıca aşık geleneğinde müzik-doğa ilişkisinin otantik bir yorumu sunuluyor. Usta yönetmen Özgentürk’ün Görünmeyen başlıklı bu filmi, Türk sinemasında yapılmış en imajinatif, özgün ve çağdaş Leyla-Mecnun örneklerinden biri olmaya aday. Geçtiğimiz günlerde Dolmabahçe G-Mall’de galası yapılan Görünmeyen filmi de uluslarasrası festivallerden davet aldığı için bu festival kapsamında gösterilemeyecek.

Yönetmenler izleyicilerle buluşuyorYusuf Kaplan

İstanbul 2010 Filmleri Festivali'nde film yapımcı, yönetmen ve senaristleri seyircileriyle diyalog imkanı bulacak. Farklı günlerde ikişer defa gösterilecek olan filmlerin yönetmenleri, izleyicilerin filmlerle ilgili sorularını cevaplayacaklar. Festival gösterimlerinin ücretsiz olması, seyircilerin bütün filmleri takip etmesine olanak sağlayacak. Festivalle ilgili bir açıklama yapan Sinema Belgesel Animasyon Yönetmeni Yusuf Kaplan, "Tüm sinema dostlarını Beyoğlu Sineması'na bekliyoruz. Festival programı toplu bir değerlendirmeye fırsat sağlayacak. Ayrıca sinema severler yapımcı, yönetmen ve senaristlerle film hakkında görüş alışverişinde bulunacak." dedi.

Türk Sineması'nda yeni bir yönetmenler kuşağı ortaya çıktı

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Sinema Belgesel Animasyon (SBA) Yönetmeni Yusuf Kaplan, İstanbul 2010 Filmleri Festivali'nde 24-30 Aralık 2010 tarihleri arasında Beyoğlu Sineması'nda gösterilecek filmler hakkında açıklamalarda bulundu. Kaplan, İstanbul'un dünyaya söyleyeceği çok şey olduğuna dikkat çektikten sonra, İstanbul'un medeniyet kurucu bir perspektifin eseri olduğunu söyledi. Kaplan görüşlerini şöyle sürdürdü, "İlk defa bu yoğunlukta, bu kalitede, bu sayıda belgeseller üretildi. Bugüne kadar önleri kesilen, çeşitli nedenlerle film yapma imkânı bulamayan yetenekli ve genç sinemacılar, bu ülkenin medeniyet birikimini özümseyen genç kuşaklar, bu birikimi çeşitli açılarda yorumlayan, film diliyle yeniden üreten büyük projelere imza atma imkânına kavuştular.

Ayrıca film projeleri hazırlanırken hiçbir ideolojik ayrıma gidilmedi ve bütün kesimlere eşit mesafede durularak bu ülkenin medeniyet birikimini yorumlayack ve yeniden üretecek herkese kucak açıldı ve projelerde Ali Özgentürk’ten Mesut Uçakan’a, Hüseyin Aydemir’den Mahmut Fazıl Coşkun’a, İsmail Güneş’ten Tarık Tufan’a, Sadık Battal’dan Aybars Kahyaoğlu’na kadar Türk Sineması'nın üç kuşağından yönetmenlerle çalışıldı. Ve bu projelerle yeni bir yönetmenler kuşağı ortaya çıktı. Hat: Bir Medeniyet Çizgisi, Payitaht, Divanyolu, İstanbul'un Şehirleri, Aziz İstanbul, Saatler İstanbul'u Gösterdiğinde bu belgesellerden sadece birkaçı. 2010 Filmleri Türk Sineması'na yeni bir soluk getirecek. İnanıyorum ki, bu yeni yönetmenler kuşağı, İstanbul'un ve Türkiye'nin mesajlarını bütün dünyaya duyuracaktır." dedi.

İstanbul 2010 Filmleri Haftası

 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2010, 08:45
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26