Bu belgeseli kaçırma!

'Unutulmuş Vakıf Mirasımız: Kıbrıs' belgeseli, 6 hafta boyunca her Cumartesi saat 10.30'da TRT-1'de...

Bu belgeseli kaçırma!

Bugün, Türkiye dışında kalan Osmanlı coğrafyasına bir göz atıldığında, yağmalanan bir tarih dışında, unutulan bir gelenek de göze çarpar: Vakıflar. Anadolu, Ortadoğu, Kafkaslar ve Balkanlar'a hayat veren vakıf geleneği, İslam felsefesini evrensel bir değer olarak geleceğe taşıyan en önemli unsurlardan biri olagelmişti.

Vakıf geleneği, 1571'de Kıbrıs'ın Osmanlı Devleti tarafından fethedilmesiyle, bu yeşil adaya da hayat vermeye başlamıştı. Kıbrıs'ın her yerinde izlerinin görülmesi mümkün olan bu vakıflar, ne yazık ki yakın geçmişte gözlerimizin önünde yağmalandı, günümüzde de yağmalanmaya devam ediyor. İşte bu sorunu gündeme getirmek, çözüm önermek ve ilgililerin dikkatini çekerek geleceğe bir ‘belge’ bırakmak amacıyla el ele verildi. Kuzey Haber Ajansı ve Yedirenk Film Yapım işbirliği ile 'Unutulmuş Vakıf Mirasımız: Kıbrıs' belgeseli çekildi.

“Türkiye olarak Kıbrıs vakıfları konusunda çözüm üretilebilirse, Ortadoğu, Kafkaslar ve Balkanlar'da da vakıflarımızın durumu konusunda çözüme yaklaşılabilinir” düşüncesiyle hazırlanan söz konusu belgeselin ilk bölümü, 24 Temmuz Cumartesi saat 10.30'da TRT-1'de izleyiciyle buluştu.

30'ar dakikalık 6 bölümden oluşan ‘Unutulmuş Vakıf Mirasımız: Kıbrıs’ belgeseli, 6 hafta boyunca her Cumartesi (24 Temmuz-31 Temmuz-7 Ağustos-14 Ağustos-21 Ağustos-28 Ağustos) saat 10.30'da TRT-1'de yayınlanıyor.

Lefkoşa Selimiye Camii

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2010, 01:49
YORUM EKLE

banner19

banner13