Bosna Hersek'in etnik köyünde tarihe yolculuk

Bosna Hersek'in Banovici şehri yakınında kurulan Mackovac Etnik köyü, içinde barındırdığı farklı dönemlere ait antika eşyalarla ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkarıyor.

Bosna Hersek'in etnik köyünde tarihe yolculuk

Osmanlı döneminden İkinci Dünya Savaşı'na kadar birçok eski eşyayı barındıran ve bu özelliği ile açık hava müzesini andıran Mackovac Etnik köyü, eski zanaatların yaşatıldığı dükkanlarla ülke kültürü ve tarihine ışık tutuyor.

Girişindeki "stres ve üzüntü yasaktır" yazısıyla dikkat çeken etnik köyde, hala işleyen bir değirmen de var.

Köy sakini ve zanaatkarlarından Amel Ahmetovic, etnik köyün yabancı turistlerin yoğun ilgisini çektiğini belirterek, köydeki dükkan sahiplerinin de eski eşyalar konusunda ziyaretçilere bilgiler verdiğini anlattı. 

Etnik köyün 8 yıl önce kurulduğunu söyleyen Ahmetovic, "Ziyaretçilerimize 30 binden fazla antik eşyayı yakından görme ve inceleme imkanı sunuyoruz" dedi.

Ahmetovic, etnik köyün içinde 1966'da inşa edilmiş bir "Bey Evi" de olduğunu belirterek, bu evde Osmanlı kültür ve geleneklerine ait bakır ibrik, çaydanlık, kahve öğütücüsü ve örgü şişi gibi çok sayıda eşyanın sergilendiğini aktardı.

Ziyaretçilere geleneksel Boşnak halk şarkıları sevdalinkalar eşliğinde keyifli bir gezi sunduklarını dile getiren Ahmetovic, "Köye gelenler adeta zamanda yolculuğa çıkıyor. Eski zamanlardaki gibi kahve eşliğinde keyif yaparak ve şarkılar söyleyerek rutinden uzaklaşma imkanı sunuyoruz" dedi.

Köy içinde dikkat çeken en önemli koleksiyonlardan biri, Fikret İbrisimovic'e ait saat koleksiyonu. İbrisimovic'in daha çok Osmanlı dönemine ait saatleri, ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor.

Etnik köyün genelinde görülebilecek Osmanlı dönemine ait eşyalar, ziyaretçilerin en çok ilgisini çekenler arasında yer alıyor. Özellikle 16. ve 18. yüzyıllar arasındaki döneme ait eski Osmanlı silahları, bakır ve altından yapılmış el işi eşyalar, ziyaretçilerin en çok merak ettikleri arasında.

Etnik köyde Osmanlı'nın yanı sıra İkinci Dünya Savaşı'na ait eşyalar da sergileniyor. Savaş zamanına ait silah ve mühimmatlar, büyük ilgi görüyor.

Bosna Hersek'te yıllar önce kullanılan takıların da yakından incelenebileceği köyde, el yapımı müzik enstrümanları, eski paralar, geleneksel kıyafetler, ahşap eşyalar ve eski mutfak gereçlerine de rastlamak mümkün.

Kaynak: AA

Yayın Tarihi: 05 Ocak 2019 Cumartesi 05:00
banner25
YORUM EKLE

banner26