Boşanmanın nedeni evlenme sebebi!

Yeni Dünya dergisi önemli bir tesbiti dile getiriyor: Boşanma nedeni evlenme sebebinize bakar.

Boşanmanın nedeni evlenme sebebi!

Ramazan-ı şerif her bakımdan bizlere bir imtihandı. Evrensel kardeşlik ilkelerimize ve hukukumuza bir kez daha bütün dünya şahit oldu. Devlet ve millet olarak, mazlumun, mağdurun yanında yer alma, şefkat ve merhamet duygularımızı ilahî armağanlarla yoğurma gayretimiz, Afrika için bir umut oldu.

Adeta bir gönül ve yardım seferberliği içinde bu sınavı yüzümüzün akıyla başardık.

Elbette bize düşen bu idi. Fakat meselenin başka yönleri daha da acıklıdır. Afrika’da görülen mazlum yüzün arkasında dünya sömürge güçlerinin çıkarları, kaygıları, hesapları ve korkunç planları yer almaktadır.

Yeni Dünya dergisine söyleşi veren Prof. Dr. Ahmet Kavas’ın şu sözleri güç dengelerine ve küresel hesaplara açıklık getirmektedir: “Afrika’daki kıtlığa, fakirliğe, yoksulluğa rağmen Çin’in Afrika’dan yıllık elde ettiği gelir, 150-200 milyar doları buluyor. Somali’deki açlığı önlemek, Çin, Amerika veya Avrupa ülkelerinden herhangi birisi için aslında birkaç haftalık özel bir gayretle mümkün olabilir. Neden olmuyor? Çünkü olmaması gerekiyor. Afrikalılar eğer uyanacak olurlarsa, Afrika’nın geleceği için kıtada Çin’den daha büyük hamleler yapabilecek atılımlar gerçekleşmesi mümkündü.”

Afrika konusunda bir strateji gözüyle yapılan bu söyleşinin yanında Gönüllü Doktorlar ekibinden Op. Dr. Fahrettin Er’le yapılan söyleşi meselenin insanî ve vicdanî yönünü bir kez daha derinleştirmektedir.

"Boşanmanın nedenini evlenmenin nedeni belirliyor"

Yeni Dünya’nın bu eylül sayısında üzerinde durulan diğer konu ise; evlilikler. Bugün bir saadet, huzur ve güven yuvası olmaktan ziyade ciddi bir imtihana dönüşen evlilik müessesesi yazı ve söyleşilerle incelenmektedir.

Derginin ilk sayısından beri düzenli olarak yazan kıymetli yazar Rasim Özdenören’in bu sayıdaki başlığı; Boşanmanın nedenini evlenmenin nedeni belirliyor. Modern yaşantının aile kurumundaki yansıması ve ortaya çıkan olumsuz tabloya karşı Özdenören, Asr-ı saadetin de cehalet karanlığının ortasından fışkırdağını hatırlatarak umudu desteklemesi çaresiz olmadığımızı işaret ediyor.

Aile ve psikiyatri konusunda kıymetli bir isim olan Prof. Dr. Kemal Sayar, dergiye önemli bir söyleşi vermiş. Sayar’ın dikkat çektiği farklı bir nokta var: “Batı kültürünün etkisiyle yoğrulmuş modern psikoterapi, kişiyi ayrı ve özerk bir birey olarak ele almaktadır. Kişiyi duygularını, isteklerini ve ihtiyaçlarını daha fazla açıklamak, ona her şeyi kontrolü altında tutabileceği hissiyatını vermek eğilimindedir. Bu Amerikan bireyciliğinin bir sonucudur. Günümüzde ülkemizde de uygulanan terapi yöntemleri, bu Batılı kültürün bir ürünü olduğundan ve kültürel bir analiz yapma gereği hissedilmeden uygulandığından bazı olumsuz sonuçlar da doğurmaktadır.”

28526

Derginin yazarlarından Hüseyin Akın, “Evlilik aşırı tutkuyu muhabbetle dengeleme sanatıdır” başlıklı yazısında evliliğin yürütülmesindeki temel unsura dikkat çekmekte, denge kavramına vurgu yapmaktadır. Evlilik konusunda, Sema Maraşlı ile yapılan söyleşinin yanında, Aliye Satılmışoğlu, İkbal Bulut, Elif Türker yazılarıyla katkıda bulunuyor.

Prof. Dr. Faruk Beşer’le yapılan söyleşi ise, meselenin insani ve İslâmi yanını ortaya koymakta, bu konudaki temel esasları beyan etmektedir. İdeal bir aile için en önemli faktörler nelerdir sorusuna Beşer -unutulmaya yüz tutan- şu ilkelerimizi hatırlatarak cevap vermektedir: “İdeal bir aile için en önemli özellikler, evliliğin bir kutsî tarafının olduğunu bilmek, evliliğin Allah tarafından olduğunu bilmek, Allah’ın adıyla bu işe başlamak, bir insanın öbürüne ancak Allah’ın çizdiği çerçeve dâhilinde helal olabileceğini bilmek ve işe öyle başlamaktır. Ve bu evlilik kurumunun temeline hiçbir çürük tuğla koymamak gerekir. Yani nikâh öncesi ten teması dâhil hiçbir çürük tuğla koymamak. Ve evlendikten sonra da yine bu sorumlulukları bilerek hareket edilmelidir. Bunlar olduğu sürece evlilik sağlam olur.”

“Allah ansiklopedi maddelerinde aranmaz” başlıklı Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç imzalı yazı, tasavvuf, sufi ve irfan boyutunu el alıyor. Dr. Mehmet Sürmeli ile yapılan söyleşi ise, son dönemlerde çok sık yayınlanan mealler üzerine. Sürmeli, “Herkes meal yazamaz” diyor.

“Gönül dünyanıza açılan kapı” şiarıyla yayınlanan Yeni Dünya dergisi aktüelden irfanî meselelere kadar derinlikli ve geniş yazılarıyla okunmayı bekliyor.

Yeni Dünya, Tel: 0 212 635 83 96

 

Özlem Torun haber verdi

Yayın Tarihi: 13 Eylül 2011 Salı 00:00 Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2011, 01:34
YORUM EKLE

banner19

banner36