Boğaziçinde tank!

Boğaziçi Üniversitesinde 28 Şubat protesto edildi.

Boğaziçinde tank!

 

2455828 Şubat 1997. Sistemin bir kez daha alçak yüzünü gösterdiği, zalimliğine kaypaklığı eklediği post-modern bir darbeyle yeni bir süreç başlamıştı. 28 Şubat eylüllerin, ekimlerin ve diğer kirli tarihlerin tekerrür ettiği bir gündü. O günlerde çocuk olanlar bile asla bu zulmü unutmadı, unutturmayacak da.

Boğaziçi Üniversitesi Müslüman Öğrencileri de 28 Şubat zalimlerinin yaptıklarının yanlarına kâr kalmayacağını hatırlattı. Eyleme İbrahim suresi 42-44. ayetleriyle başlayan öğrenciler, Kuzey Kampüste basın açıklaması okuduktan sonra Güney 24559Kampüs Meydanına “Tank”la yürüdüler.

 “Zulme karşı omuz omuza”, “Li hember zalim, li cem mazlum! (zalime karşı, mazlumun yanında)” , “Darbeler yıldıramaz, Müslümanlar susmaz!” , “Paşaların tankı susturamaz halkı!”, “İslami direniş engellenemez!”, “Müslüman uyuma izzetine sahip çık!” , “Libya’ya Mısır’a direnişe bin selam!” sloganları eşliğinde yürüdüler.

Zulmün kalktığı adaletin ise yeryüzüne hâkim olduğu güne kadar Müslümanlar, direnişlerine devam edecektir.

E24560ylemde okunan Basın bildirisinden birkaç cümle şöyleydi.

“Temellerini kan ve kemik üzerine atan rejim, 28 Şubat’ta, cumhuriyet tarihi boyunca örnekleri yaşanan cüretkâr müdahalelerden sadece birini ortaya koymuştur. Fakat, bu süreçte yaşananlar yine de unutulacak gibi değildir. Fişlemeler, adaletsiz katsayı uygulamaları, basılan Kur’an kursları, eğitimleri ve fırsatları ellerinden alınanlar, ikna odalarında sorguya çekilenler aklımızdan yine de çıkmadı. Oysa, düşüncelerinden dolayı hüküm giyen insanlar ve örtüsünden çekiştirilen kadınlar tıpkı fail-i meçhuller ve yargısız infazlar gibi cumhuriyetin tipik kurbanlarıydı. Rejim ise 24561uzun zamandır uygulamaya devam ettiği tek tipleştirme ve itaat ettirme politikalarını sürdürüyordu.
   
Şimdi buradan sonra söyleyeceğimiz sözler ise sistemin sahipleri ve bu vesayeti sürdürmeye arzu eden haddi aşmış kimseler içindir. Müslümanlar yaptıklarınızdan ve yapmayı düşündüklerinizden gafil değildir. Zulme sessiz kalanın, zulmü işleyen kadar ona ortak olduğunu bilenler özgürlüklerini ne göz hapislerinde, ne dinlenen odalarda, ne parmaklıklar ardında vermeyeceklerdir. Bu mücadelenin hazır hâle getirilen rehavet ortamlarıyla yıkılacağını, direnenleri keyiflerince şekillendireceklerini, onları istedikleri kıvama getireceklerini hiç sanmasınlar. Zulüm varolmaya devam ettikçe, direnenler de var olmaya devam edecektir. Direnişimiz hayat kitabı Kur’an’da, Allah’ın sözleriyle va’z ettiği adalet ve güvenliğin tesis edilmesi içindir. Uyanış ise ancak O’nun adıyladır. Allah’ın selamı üzerinize olsun.”

 

Yayın Tarihi: 04 Mart 2011 Cuma 08:53 Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2011, 08:53
banner25
YORUM EKLE

banner26