Boğaziçi'nde şehir ve toplum var

Boğaziçi Bülteni’nin “Şehir ve Toplum” temalı 37’nci sayısı okurla buluştu.

Boğaziçi'nde şehir ve toplum var

Boğaziçi Bülteni’nin bu sayısında çağımızın getirdiği modernleşmeden payını fazlasıyla almış ve almaya devam eden şehircilik ve mimari konuları uzmanların görüşleriyle ele alınmış. Dosya konusu hakkında akademisyenlerin, araştırmacıların yazılarının yer aldığı Boğaziçi Bülteni’nin ilk yazısı Yunus Uğur’a ait: “Şehirler Kraliçesi, Belde-i Tayyibe, İstanbul: İhtişam ve Dönüşüm” başlıklı yazısında Uğur, Osmanlı’da “Şehrin topografyası ve ruhu, kadim geleneklerin oluşturduğu imar faaliyeti ile birleşti ve şehir tamamlandı, İstanbul silueti oluştu.” diyor. İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Yunus Uğur “Şehirler Kraliçesi”ni muhafaza etmenin önemine dikkat çektiği yazısında bize sorumluluklarımızı hatırlatıyor.

Selçuk Üniversitesi’nden Köksal Alver ise “Mahalle Kimdir? Mahalle Kimliği Üzerine” başlıklı yazısında “Mahalle, tıpkı şehir gibi kimlik sahibi bir yapıdır; adı ve tarihi vardır” diyor ve mahalle kimliğinin unsurları, oluşumu, mahallede yaşamanın anlamı hakkında aydınlatıyor.

Bültende bilge mimar merhum Turgut Cansever yazılarından bazı alıntılar da bu sayıda yer almakta.

Yazar Nazife Şişman’ın Zaman gazetesinde yayınlanan ağaca ve yeşile yaptığı naif vurgusuyla kaleme aldığı “Rüya, Kapitalizm ve Ağaç Gölgesi” yazısı dergi yazıları arasında. “Yeni Büyükşehirler Metropoliten Yönetimden Alansal Yönetime” başlıklı yazıda ise Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Erbay Arıkboğa, 2012 yılında değişiklikler yapılan yerel yönetimler yasasına eleştirel bir bakış getirmiş. Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Sırma Ramazanoğulları Turgut da “İstanbul Nereye Koşuyor” adlı yazısında üçüncü köprü inşaatına başlanan, yeni havaalanı, çılgın proje gibi pek çok yeni projenin gündemde olduğu İstanbul’daki yapılaşmayı ele alıyor.

Geçtiğimiz Mayıs sonunda Taksim Gezi Parkı’ndaki ağaçların sökülmesiyle başlayan ve ülke gündemini uzun süre meşgul eden olayların analizinin yapıldığı ve İzzet Akyol’a ait olan “Z(S)orunlu Gezintiler” başlıklı yazı bu sayıda yer alan bir başka yazı…Sinemacı-Yazar İhsan Kabil’de “Şehir, Mekan ve Sinema” isimli yazısında şehrin ruhunun bir parçası olan sinema salonlarını konu ediyor.

Vakıf Müdürü İbrahim Ethem Gören tarafından hazırlanan “Şehitlik Dergâhı’na Muhabbet Sokağı isimli yazıda ise son aylarda Rumeli Hisarüstü’nde Sarıyer Belediyesi tarafından kaldırım çalışması adı altında yürütülen ve çok tepki alan Muhabbet Sokakları projesine getirilen eleştiriler dile getirilmekte. Dosyayı takip eden ve Hicran Hamza Çelikyaya’a ait “Bir Kent Suçu Projesi Muhabbet Sokağı” başlıklı değerlendirmede de proje hukuki boyutuyla eleştiriliyor. Dosya konusunun son yazısı olan “Ölüleriyle Beraber Yaşayan Şehir Konya” başlıklı İbrahim Kaplan’a ait değerlendirmede de Selçuklu başkenti Konya’da özensizce tahrip edilen kabristanlar dikkatlere sunuluyor.

Boğaziçi Bülteni’nin Soruşturmalar bölümünün ilk röportajı ise yine şehirle ilgili ve Kent Yönetimi ve STK’lar başlığını taşıyor. Hicran Hamza Çelikyay ve Sezgül Karcıoğlu’nun kentsel politikalar hakkında çeşitli STK’larla yaptıkları görüşmeler sonucunda alınan görüşlere bu bölümde yer veriliyor. Neslihan Demirci ve Hicran Hamza Çelikyay’ın Sadettin Ökten’le yaptıkları röportaj da bu sayının önemli bölümlerinden… Sadettin Ökten ile Yahya Kemal’in İstanbul’u ve Devamı kitabı üzerine yapılan röportajda Ökten Hoca’nın doyumsuz sohbetini tadabilirsiniz.

“Osmanlı ve Japon Modernleşmelerinin Karşılaştırmalı Bir Analizi” başlıklı Hatice Sürün ve Meryem Karaca’ya ait yazıyı, Sevinç Alkan Özcan’a ait Ahmet Davutoğlu’nun Teoriden Pratiğe Türk Dış Politikası Üzerine Konuşmalar kitabı hakkında ve Mustafa Kutlay tarafından Sadık Ünay’a ait Kalkınmacı Modernlik kitabı hakkında kaleme alınan değerlendirme yazılarını da bulabilirsiniz.

Boğaziçi Bülteni’nin yeni sayısını vakıf merkezi Boğaziçi Konak’tan ve aşağıdaki adreslerden ücretsiz olarak temin edebilir veya http://goo.gl/MRJMav linkinden indirebilirsiniz.

  • Boğaziçi Pansiyon
  • Sevim Copy
  • Durak Copy
  • Durak Display
  • Boğaziçi Taksi
  • Simit Sarayı
  • Taraklı Et
  • Taha Market
  • Rumeli Pilavüstü
  • Boğaziçi Bursa İskender

 

Cansu Çınar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2013, 11:43
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13