Boğaziçi Film Festivali başlıyor

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali 18-29 Kasım 2013 tarihleri arasında yapılacak.

Boğaziçi Film Festivali başlıyor

İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce yerleşkesinde gerçekleşecek olan 1. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Sempozyumu 18 Kasım 2013 Pazartesi günü başlayacak. 29 Kasım 2013 tarihine kadar devam edecek sempozyumda farklı panel ve atölye çalışmalarına yer verilecek. Sanat, sinema ve düşünce geleneğinin eleştiri ekseninde tartışılacağı sempozyum boyunca üç panel, iki özel oturum ve yedi farklı atölye çalışması yapılacak.

Sempozyumun ilk panelince öncelikle Düşünce Geleneği ve Eleştiri konusu incelenecek. Türkiye ve Avrupa karşılaştırmaları çerçevesinde felsefi düzeyde işlenecek olan konu, eleştirinin geleneği ve düşünce geleneği arasındaki ilişkiler, eleştiri ve kimlik, eleştiri ve akıl gibi başlıklarda ele alınacak ve sorgulanacak.

Sanat, Sinema ve Eleştiri başlığını taşıyan ikinci panelde sanatın Batı’da ve Türkiye’de, estetik kimlik ve kendi geleneği içindeki gelişim sürecinde, eleştirel estetik, aklın sanat teorileri, akımları ve kimlik oluşumları üzerinde oynadığı rol sorgulanacak.

Türk Sinemasına önemli bir yer ayıran sempozyumun üçüncü panelinde, Türkiye’de sinemanın estetik ve kültürel geleneği, kimliği,  siyaset/ideoloji ve eleştiri diliyle ve toplumsal dönüşüm süreçleriyle ilişkisini sorgulayacak, isimler, dönemler ve iddialar tartışılacaktır.

Ünlü yönetmen, yazar ve bestekâr Mohyeddin Quandour’un ağırlanacağı özel oturumda konuk yönetmen Quandour, Hollywood’da bir yönetmen teması etrafında konuşacak.

Sempozyumun bir diğer özel oturumunda ise Türk sinemanın en kıymetli yönetmenlerinde Lütfi Akad anılacak. Oturumda Serdar Pehlivanoğlu, Hülya Koçyiğit, Nebahat Çehre ve İzzet Günay konuşmacı olarak yer alacaklar.

Sempozyumda gerçekleştirecek olan atölye çalışmaları ise şu şekilde;

  • Görüntü Yönetmenliği Atölyesi
  • Yönetmen Gözüyle Senaryo
  • Popüler Sinemanın Matematiği Üzerine
  • Sinemada Ses
  • Film Analizi
  • Anlatı Dramaturjisi
  • Kurgu ve Post Prodüksiyon Süreci

 

Cansu Çınar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2013, 21:55
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13