"Bize Şairden Bahset” programının bu ayki konuğu Furkan Çalışkan oldu

Zeynep Arkan’ın sunumuyla gerçekleşen “Bize Şairden Bahset” programı bu sezon da şiirseverleri şairlerle buluşturmaya devam ediyor. 11 Kasım Cuma akşamı gerçekleşen sezonun ikinci programında konuk, şair Furkan Çalışkan’dı.

"Bize Şairden Bahset” programının bu ayki konuğu Furkan Çalışkan oldu

ŞİİR SOSYOLOJİK KIRILMALAR VE SİYASİ DEĞİŞİMLERLE ETKİLEŞİM HÂLİNDE

ZKSM’de gerçekleşen program, moderatör Zeynep Arkan’ın, Çalışkan’ın Kutsal Jeneratörler isimli şiirini okumasıyla başladı. Programın ilk bölümünde özellikle 2000 kuşağı şairleri ve 2000’li yıllardaki şiir ve edebiyat ortamı üzerine bir sohbet gerçekleşti. Çalışkan, 2000’li yıllardaki şiir ortamının ortaya çıkışı ile ilgili “Şiir Türkiye’de genellikle sosyolojik kırılmalar, siyasi değişimlerle çok eş zamanlı ya da bunlarla çok etkileşim hâlinde bir sanat aslında. Bütün sanatlar elbette öyle ama şiir doğrudan dille ilgili olduğu için ve bütün bu değişimler dil üzerinden ifade edildiği için şiir doğrudan muhatabı oluyor.” sözleri ile bu dönemin oluşmasındaki diğer etmenlere vurgu yaptı.

EZRA POUND BİR OKUL GİBİ

Programın ikinci bölümünde Furkan Çalışkan’ın seçtiği şair olarak Ezra Pound ile ilgili konuşuldu. Pound özelinde olmakla birlikte yabancı dillerden dilimize aktarılan şiirlerdeki çeviri sorununa değinen Çalışkan; “Yeniden yazılması lazım. Bir şair tarafında çevrilmesi lazım. Bizim Türkçe yazılmayan bir şiirden alacaklarımızın bir sınırı var. Burada gerçekçi olmak lazım bence.” sözlerini söyledi. Ezra Pound’un kendisi için önemini ise “Pound bir okul gibi. Şimdi mesela ben kendimi Pound okulunda acemi bir öğrenci olarak görüyorum. Daha şimdi birinci sınıfta ‘Poundcayı’ anlamaya çalışıyorum. Ama bu çabanın çok verimli olduğunu düşünüyorum.” şeklinde vurguladı.

Program, konuklardan gelen soruların yanıtlanması ile son buldu.

Yayın Tarihi: 13 Kasım 2022 Pazar 16:00
YORUM EKLE

banner19

banner36