“Bize Şairden Bahset” programına Mehmet Erte konuk oldu

Zeynep Arkan’ın sunumuyla gerçekleşen “Bize Şairden Bahset” programı bu sezon da şiirseverleri şairlerle buluşturmaya devam ediyor. 6 Ocak Cuma akşamı gerçekleşen sezonun dördüncü programında konuk şair, öykü ve roman yazarı Mehmet Erte’ydi.

“Bize Şairden Bahset” programına Mehmet Erte konuk oldu

İNSANLAR NE İSE O OLARAK KALSINLAR İSTİYORUZ

Mehmet Erte; şiir, öykü ve roman türlerinin üçünde de eser vermesi ile ilgili şunları söyledi: “Aslında bunların hepsi bir arada söylendiğinde biraz riskli oluyor, neden? Çünkü bir söyleşiye katıldığımızda, yani sen benim arkadaşımsın, bana iltifat olsun diye bütün bu sıfatları sıralıyorsun ama dinleyenin kulağında bu böyle çınlamıyor. Çünkü biz, belki biraz popüler kültürün etkisi ile uzmanlaşma arıyoruz. İnsanlar boksörse boks yapmaya devam etsinler, ne ise o olarak kalsınlar istiyoruz. Ama bu genel olarak sanat, yani ben meseleye hep böyle baktım. Böyle şiirdi, öyküydü, romandı diye, elbette tarihine göre, türlerine göre yaklaştığım yere göre ayırdım onları birbirinden. Veya, bu türlerin her biri benim için varoluşun farklı bir bölgesini keşfe çıkarken kullandığım araç oldu.”

ŞAİRDE ŞİİRLE İRTİBAT BİTMİYOR

Yıllar geçtikçe şairin şiirle değişen ilişkisine de değinen Erte, “Bence şairde şiirle irtibat bitmiyor. Biraz yavaşlıyor olabilir çünkü keşfetmesi gereken yeni şeyler var. Ve yeni şeyler öyle her Allah’ın günü karşımıza çıkmıyor. Yani gençken onu keşfettiğine kendisini daha kolay inandırabiliyor. Yaş aldıkça diyelim zorlaşıyor, kendini inandırması da zorlaşıyor.” sözlerini söyledi.

ŞİİR YALNIZCA ŞİİRDEN BESLENEREK ÜRETİLEN BİR ŞEY OLAMAZ

Şair Erte, şiirin diğer alanlarla ilişkisi ile ilgili görüşlerini de aktardı: “Şiir yalnızca şiirden beslenerek üretilen bir şey olamaz. Hatta öyle de okunamaz. Bir şiiri en anlayacak olan kişi biraz tarih okumuş olan, mitolojiden haberdar olan, sosyoloji, sinema müzik, resim… Hepsi içinde. Yani bir şiiri anlamanın yolu tek bir türün içinden geçemez. Tek bir şiir türünün içinden geçemez.”

Söyleşi, konuklardan gelen soruların cevaplanması ile son buldu.

MEHMET ERTE KİMDİR?

1978 yılında İzmir'de dünyaya geldi. İlköğrenimini Çeşme Namık Kemal İlköğretim Okulu'nda, lise öğrenimini Ertan Lisesi'nde tamamladı. Sakarya Üniversitesi Fizik Bölümü'nden 2003 yılında mezun oldu.

Yayımlanan ilk ürünü “Yıldırımları Beklemek” (Varlık Dergisi , Aralık 1999) adlı şiiridir. 2003 Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü'ne değer görülen “Suyu Bulandıran Şey” adlı dosyası, aynı yıl Varlık Yayınları tarafından kitaplaştırıldı.

Öykü, şiir, deneme ve çevirileri Var­lık, Öz­gür Ede­bi­yat, Kül Öy­kü, Milliyet Sanat, Papirüs, Öküz, E, Yasakmeyve, Akşam-lık ve Kitap-lık gibi dergilerde yayımlandı. "Bakışın Kirlettiği Ayna" adlı öykü kitabı Mayıs 2008'de, "Alçalma" adlı ikinci şiir kitabı Şubat 2010'da, "Sahte" adlı romanı Haziran 2012'de YKY'den çıktı.

İki yıl Yasakmeyve dergisinin yayın müdürlüğünü yaptı. Hâlen yayıncılık dünyasında çalışıyor.

Yayın Tarihi: 08 Ocak 2023 Pazar 16:00
YORUM EKLE

banner19

banner36