Bize, bizim sanatımızı anlattı

Türk-İslam Sanat Tarihi’nin kurucusu ve duayeni olan Prof. Dr. Oktay Aslanapa anıldı

Bize, bizim sanatımızı anlattı

Ülkemizde sanat tarihi ve arkeoloji denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Prof. Dr. Oktay Aslanapa vefatının birinci yılında Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığınca düzenlenen panel ile anıldı. 1 Nisan 2014 Salı günü gerçekleşen panel, T.C. Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumuna bağlı Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının Balgat'taki merkezinde, çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş açılış konuşmasında, kurumun bir görevinin de sanatımıza, kültürümüze ve bilimimize gönül vermiş insanları yaşatmak, bugüne taşımak ve eserlerini daha çok kişiye tanıtmak olduğunu belirtti. Prof. Dr. Oktay Aslanapa’nın bir yıl önce dünyaya veda ettiğini ancak onu yaşatacak eserlerinin mevcudiyetiyle bunun geçici bir veda olduğunu söyleyerek, alanında literatürü değiştirecek buluşlar yaptığını, yirmi yıl gibi kısa bir sürede 698 yüksek lisans ve doktora öğrencisi yetiştirdiğini, Türk sanatını ayırmadan bütün halinde ele alışının bir allame bakışı olduğunu bildirdi.

Oturum Başkanı Prof. Dr. Halit Çal, sanat tarihçiler olarak bu tür hatırlanmalara alışkın olmadıklarını, böyle bir faaliyet düzenledikleri için Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığına teşekkür ettiğini söyleyerek sözü konuşmacılara bıraktı.

Konuşmacılardan Prof. Dr. Gönül Cantay “Aslanapa’nın Türk arkeolojisine, Türk mimarlık tarihi ve süsleme sanatlarına katkıları” adlı bildiri sunarak Prof. Dr. Aslanapa’nın Türk sanatına en büyük katkılarından birisinin de Türkiye’de ilk sistemli Türk-İslam dönemi kazıları başlatması ve geçmişi bin yıla dayanan Türk halısı hakkında en kapsamlı çalışmayı yapmış olmasına değindi.

 Doç. Dr. Sevay Okay Atılgan ise “Aslanapa’nın Türk kitap sanatlarına katkıları” adlı bildiri sunarak hocaların hocası Prof. Dr. Oktay Aslanapa’nın kendi sözüyle “Türk Kültürü dünyanın sayılı en büyük ve en zengin kültürlerinden birisi” olduğunu aktardı. Kapanış konuşmasını yapan Prof. Dr. H. Örcün Barışta “Hocamız bize bizim sanatımızı anlattı. Sadece Türk sanatına değil Dünya sanatına iz bırakmış bir bilim adamıdır.” diyerek programa son verdi.

Katılımcıların konuşmalarının ardından Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş konuşmacılara teşekkür ederek hediyelerini takdim etti. 

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 20:05
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26