Bitmeyen Provokasyon: Menemen

Genelkurmay başkanlarının cenazeleri, devlet mezarlığına neden alınmamıştı? TVNET'te önemli sorular, yakın tarihe detaylı cevaplar…

Bitmeyen Provokasyon: Menemen

Yakın tarihin bilinmeyenleri, Osmanlı algısındaki çarpıklıklar, tarih ve kültür tasavvuru üzerine getirdiği yeni yaklaşımları ve çalışmaları ile geniş bir okur kitlesi tarafından ilgiyle takip edilen Mustafa Armağan, Tarih Atlası’nda TVNETkonuşuyor. Programın bu bölümünde, geçtiğimiz günlerde Menemen olayının yıldönümü sebebiyle düzenlenen, CHP’nin kurmay kadrosunun katılımı ve Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’in mesajlarının okunması ile gündeme gelen kortejler ve yürüyüşler ışığında Menemen olaylarının örtüsü aralanıyor.

Hukuk mekanizması tarafından terfilerine izin verilmeyen bazı askerler için askeri mahkemece verilen kararın anlamının da sorgulandığı programda, Türkiye’nin askeri gerçekleri üzerine değerlendirmeler yapılarak, Adnan Menderes döneminde Genelkurmay Başkanlığı yapan komutanların nasıl cezalandırıldıkları da gün yüzüne çıkıyor. “Menderes döneminde Genelkurmay Başkanlığı yaparak, demokratik teamüller çerçevesinde kalan komutanların cenazeleri neden devlet mezarlığına defnedilmedi?” sorusunun da cevap bulduğu programda, Bediüzzaman Said-i Nursi tarafından İslam’ın kahramanı olarak adlandırılan Adnan Menderes’in yol arkadaşlarından Tevfik İleri, 49. ölüm yıldönümünde anılıyor.

Tarih Atlası 27 Aralık Pazartesi 20:40’ta TVNET’te.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2010, 09:28
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26