Bisiklet ve yürüyüşle Bosna'dalar!

Bahattin Yıldız yürüyüş kolunun 30 kişilik katılımcı grubu, 5- 6 Temmuz tarihlerinde İstanbul’dan Bosna’ya hareket edecek.

Bisiklet ve yürüyüşle Bosna'dalar!

11. 07. 1995 tarihinde, akılalmaz bir acımasızlıkla insanları katleden Sırplar, Müslümanlar üzerinde ‘sınır’ gözetmeyen bir soykırım uyguladı. Katledilen Boşnakların cesetleri Sırplar tarafından geniş bir alanda, sadece kendilerinin bildiği gizli yerlere gömüldü. Soykırımın izleri bu şekilde silinmeye çalışıldı. Silinmeye çalışılan soykırım izleri, toprağa kanı akıtılan her masumum âhı şiddetinde tarihe kazındı, kalplerde silinmez izler bıraktı.

Hâlâ cesetler bulunuyor Bosna’da!

Katledilen bu insanların ailelerinden alınan DNA örnekleri Bosna’daki DNA karşılaştırma merkezlerinde hâlihazırda muhafaza edilmekte. Bosna- Hersek hükümet, Birleşmiş Milletler ve gönüllüler tarafından Bosna’nın dört bir tarafında yürütülen ceset arama çalışmalarında elde edilen DNA örnekleri ile karşılaştırılarak kimlik tespit çalışmaları yapılmakda. Kimlikleri tespit edilen şehitler, her sene katliamın gerçekleştirildiği 11 Temmuz’da Potoçari şehitliğinde cenaze namazıyla defnedilmekte. Cenaze namazının kılındığı 11 Temmuz tarihinde dünyanın değişik ülkelerinden yüz bin katılımcı gelmekte.

11 Temmuz 1995 yılında Bosnalı Müslümanlar, savaş bölgesi olan Srebrenica’daki Hollandalı askerlerin kontrolündeki BM kampından çıkarılarak güvenli bölge olan Tuzla’daki kampa götürülme amacıyla Hollandalı askerler tarafından Sırp askerlerine teslim ediliyor ve Sırp askerleri, otobüslere bindirdikleri insanları Tuzla güzergâhında belli aralıklarla katlediyor. Yıllardır gerçekleştirilen Mars Mira yürüyüş organizasyonu, bu güzergâhta katledilen insanları hatırlamak ve dünyaya hatırlatmak amacıyla binlerce insanın katılımıyla gerçekleştiriliyor.

5 yıl önce bu yürüyüşe katılarak ülkenin gündemine sokmaya çalışan Bahattin Yıldız, gençlerin bu yürüyüşe katılmasını her fırsatta dile getirerek onları teşvik ediyordu. Bu doğrultuda faaliyete geçen Bahattin Yıldız Yürüyüş Kolu, 4 yıldır Türkiye, Avrupa ve Bosna’dan katılımcıların oluşturduğu bir ekiple yürüyüşe katılıyor.

1800 kilometre gidecekler bisikletle!

Ayrıca Mars Mira ile paralel, aynı amaç için aynı organizasyon altında 500 kilometrelik Bihaç- Srebrenica bisiklet parkuru gerçekleştirilmekte. İlk gidişinde Bahattin Yıldız Yürüyüş Kolu’ndan bu tura 2 kişi katılmıştı. Bu sefer mesafeyi ve sayıyı daha da artıran ekip, Güngören Belediyesi’nin de desteğiyle Türkiye’den yola çıkarak 4 kişilik bir ekiple Srebrenica’ya kadar, 1800 kilometrelik yolu kat edecek. Yürüyüş kolunun bisiklet ekibi Bulgaristan- Makedonya- Kosova- Karadağ üzerinden Bosna- Hersek’e giriş yapacak. Srebrenica’daki anmalara katıldıktan sonra ise Gorajde şehrindeki iftar programıyla parkuru tamamlayacaklar.

İlaveten, Bahattin Yıldız Yürüyüş Kolunun 30 kişilik katılımcı grubu, 5- 6 Temmuz 2013 tarihinde istanbul’dan Bosna’ya hareket edecek ve Mars Mira kapsamında yürüyüşe katılacak. Ayrıca grup Selami Yurdan ve Bosna’da şehit olan diğer Müslümanların kabirlerini de ziyaret edecek.

 

Esad Eseoğlu iyi temennilerle duyurdu

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2013, 10:11
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13