Birnokta'nın Aralık sayısı çıktı

Birnokta dergisi, 155. sayısıyla okurlarının huzurunda..

Birnokta'nın Aralık sayısı çıktı

Birnokta dergisi, Aralık-2014 tarihli 155. sayısıyla okurlarının huzurunda.

Birnokta'nın Aralık sayısı Mustafa Özçelik'in "Ateş ve Su" isimli şiiriyle yapıyor açılışı. Mustafa Nurullah Celep'in “İhtişamlı Yalnızlığın İçinde Her Adımda Daha Yücelerek”, Aykut Nasip Kelebek'in "Rüyalarla İlgili Gerçekler", Mustafa Karasoy'un "Bilmeyişin Vakti", Öcan Ünlü'nün "Ben Meseli-22", Ulvi Ali Birkardeşler'in "Ahir Saman" isimli şiirleriyle ilk şiir geçidi tamamlanıyor.

Derginin genç yazarlarından Furkan Balta "Ölümcük Çiçeği" ve Ahsen Ebrar Akay "An" isimli kısa hikâyeleriyle yerlerini alırken, Zehra Tezcan “Kadın Değil, Modern Kadın Olabilmek" başlıklı yazısında, son günlerde üzerinde çokça tartışılan bir meseleye kendi kalemiyle ışık tutuyor: "Kadın ve erkek, kendilerine biçilen bu rollerin dışına çıkamadıkları takdirde, asıl sahiplerinin yolunda sevdalanmadıkları sürece insanı insana köleleştiren bu sistematik yapının örümcek ağına yapışık bir hayat yaşamaktan öteye gidemeyeceklerdir."

Ahmed Öztürk'ün "Salı Akşamı" isimli naif hikayesini, yine genç bir kalem, "Kaldırım Boksörü" hikayesiyle Fatih Türkyılmaz izliyor. Birnokta'nın kadim kalemlerinden Sâre Çermik, uzunca bir aradan sonra "Rezidans" isimli hikâyesiyle okurlarıyla buluşuyor: "Babasının yüzünü anımsamıyor, çünkü annesi ile ayrıldıkları zaman beş aylık bir bebekmiş. Her şeyin ve her anın fotoğraflandığı bir zamanda zararlı bir virüsten korur gibi korumuş annesi onu babasının görüntüsünden."

Aralık sayısının ikinci şiir geçidi Kemal Can Açık "Kalbim" ile başlıyor. Devamında ise "Gece Ayazında Dağınık Kafalar Fecr Vaktinde Ayık Gezmedi Hiç" şiiriyle Metin Erol, "Suyun Kerbelası" şiiriyle Suavi Kemal Yazgıç, "Neyzen Bakışlı" şiiriyle Abdurrahman Adıyan, "Leyl u Nehar" şiiriyle Mustafa Nezihi Pesen ve "Bir Film İçin Sekans" şiiriyle Mahmut Avcı yer alıyor.

Nurettin Durman'ın Mustafa Nurullah Celep ile okuma-yazma serüveni üzerine yaptığı söyleşinin ardından, "Meydana Muhabbetle Çıkalım" yazısıyla Fatma Suphiye Nur Ünal, "Siyaset Edebiyatı" ile Tahsin Hamdi Yılmaz, "Okuma Sevdası" ile Ezgi Fatma Açıkgöz, "Günlerin Getirdiği" ile Murat Soyak, "Aforizmalar" ile Vedat Ali Özkan Kayacı ve "Almanya Mektupları" ile Özay Asla nizliyor. 155. Birnokta yine Nurettin Durman'ın "Filistin, Bosna, Afganistan Velhasıl İslam Coğrafyasının Acıları Üzerine Yazılmış Şiirler" başlıklı yazısıyla son buluyor.

Derginin genel yayın yönetmeni Mürsel Sönmez, çağrısını yineliyor ve bu sayının sunuş yazısını şöyle sonlandırıyor: -"Ne yapmalı" sorumuza yetkin ve sahici çıkış arayan yazılar bekliyoruz. Zorlayarak değil, yaşanılan acıyı hissedenleri zorlayan yazılar. Sormaya devam ediyoruz: Bu en çok insan öldürülen çağda "ne yapmalı?"-YORUM EKLE