Birnokta Nisan tazeliğinde geldi

Birnokta edebiyat dergisinin 147. sayısı Nisan tazeliğinde geldi. Dergide iki lezzetli söyleşi var.

Birnokta Nisan tazeliğinde geldi

Birnokta edebiyat dergisinin 147. sayısı Nisan tazeliğinde geldi.

Yalansız Şiir'le başlıyor dergi. Bünyamin Durali'nin bu güzel şiirini Suavi Kemal Yazgıç'ın Nisyan Yılları, Ulaş Konuk'un Ranza, Mustafa Uçurum'un Ana Sayfa şiirleri izliyor.

Birkaç sayıdır kendini özleten İbrahim Yarış, Hayatın İlkleri isimli hikâyesiyle okurlarıyla buluşurken, Selvigül Kandoğmuş Şahin Zülâl'in Gözleri Siyah isimli hikâyesiyle, başörtüsü zulmünün insanlara neler ettiğinin küçük bir fotoğrafını sunuyor.

Birnokta Nisan sayısında iki lezzetli söyleşi var okurlar için.

"Kaybolmak İçin Nereye Gitmeli"(Deneme) ve "Sevmek, Karanfil ve Kiraz"(toplu şiir) isimli iki yeni kitapla okurlarını selamlayan Hüseyin Akın'la bir başka şairimiz Sıddık Ertaş söyleşti.

Aynı zamanda bir ressam olan şair Bünyamin K. ile Enver Çapar'ın yaptığı söyleşi, "uykulu rüyalı şiirler yazdım" diyen Bünyamin K.'nın "dün biriktiren" adlı toplu şiir kitabında neler biriktirdiğini görmek isteyenler için Birnokta'da. Ayrıca Birnokta'nın bu sayısının kapağındaki "uçurtma ağacı" isimli tablo da Bünyamin K.'ya ait.

"Bu dünya bana kaç sayfa ayırdı bilemiyorum ama okuduğum ilk sayfaların seslerini hala koruyor belleğim." diye başlayan, Cafer Turaç'ın Yazmak Bir Dile Göçmektir isimli denemesinin ardından yine şiirler geliyor. Tuncay Günaydın Bir Edimlik Dua, Tayyip Atmaca Beyaz Bulut, Ejder Okumuş Gece ve Gündüz, Arif Dülger Yürüyorum, Metin Tombul Gidecek Yer Bitti ve Ali Yasin Güzey Tarifsiz Bir Tezkire isimli şiirleriyle bu sayının şiir korosundalar. 

Vedat Ali Özkan Kayacı'nın Aforizma Nedir? Başlıklı denemesinin ardından, Usta yazar Mustafa Özçelik'in kaleminden bir şair portresi yer alıyor; "Çilesini Dağda Çeken Şair Mücahit Koca" 

Hasan Öztürk'ün "Aynadaki Rüya" isimli kitabı üzerine Nurkal Kumsuz'un kaleme aldığı yazı, kitabın mutlaka okunası bir kitap olduğunun kanıtı. İnci Okumuş "Ter Döker İpliği Terzinin", Ezgi Fatma Açıkgöz ise "Güneş ve Ay" isimli denemeleriyle yer alıyorlar 147. Birnokta'da.

Necmeddin Atlıhan Tütüncü Mehmed Efendi Günlüğü yazı dizisinin üçüncüsüyle okurlarını dikkatle bakmaya çağırırken, Murat Soyak Günlerin Getirdiği isimli yazısında "burada yağmur yağıyor, daha ne olsun!" diye sesleniyor.

Ve dergi bir bahar muştusuyla son buluyor;

Birnokta Kitaplığı'ndan dokuz yeni kitap daha yayımlanıyor.

Necmeddin Atlıhan/Yürüyüş Tutanakları, Aliye Akan/Âzâde, Mahmut Avcı/Kuş Sesi Ürkek-Gül Devrimi, Resul Tamgüç/Kuğu Fırtınası, Arif Dülger/Kırk Odalı Deniz, Bünyamin Durali/Eksik Kırlangıç, İbrahim Yarış/Hikâyeler ve Mürsel Sönmez/Üzüm Meseli isimli kitaplarını Usta Nuri Pakdil'in deyimiyle "namluya sürüyor".   

YORUM EKLE