'Birlikte Yaşamak' bilgi şöleni gerçekleştirildi

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Türk Felsefe Derneği ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği 'Birlikte Yaşamak' bilgi şöleni 25-26 Nisan tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi.

'Birlikte Yaşamak' bilgi şöleni gerçekleştirildi

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Türk Felsefe Derneği ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği “Birlikte Yaşamak” bilgi şöleni 25-26 Mayıs 2014 tarihlerinde Ankara’da Crowne Plaza Otel’de gerçekleştirildi.

Türk felsefe dünyasının önemli isimlerinden Prof. Dr. Necati Öner’e ithafen düzenlenen bilimsel toplantıya Prof. Dr. Ahmet İnam, Prof. Dr. Cengiz Güleç, Prof. Dr. Şafak Ural gibi alanında uzman yirmi altı önemli isim katıldı. Programın açış konuşmasında söz alan Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Celal Türer, “Birlikte Yaşamak” temasının seçilmesindeki amacın, biz olmak endişesini, sorumluluk bilincini vurgulamak olduğunu belirtip çoğulculuk ve farklılıkların bizi zenginleştireceğini söyledi.

Onur konuğu olarak kürsüye davet edilen Prof. Dr. Necati Öner, bilgi şölenini düzenleyen kurum ve kuruluşlara şükranlarını sundu. Konuşmasında, seçilen temanın ülkemiz için önemine değinen Öner, insanların bir arada yaşama mecburiyetinde olduklarını, tek başına yaşamanın yalnızca romanlara konu olduğunu söyledi. Prof. Öner, birlikte yaşamın toplumu, toplum halinde yaşamanın da “devlet” kurumunu doğurduğunu, “hukuk”un ve diğer toplumsal kuralların bu sebeple vazgeçilmez bir insanlık ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı adına açış konuşmasını Başkan Yardımcısı Şaban Abak yaptı. Abak, önce Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı’nın yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen bilimsel nitelikli kültürel faaliyetlere verilen destekler hakkında dinleyicilere bilgi verdi. Şaban Abak,  dünyada mikro milliyetçiliklerin hortladığını, devleti oluşturan toplumun her bakımdan tek tip insanlardan oluşmasının büyük bir tehlike oluşturduğunu ve “birlikte yaşama” kültürümüzün ihya edilmesinin insanlığa hizmet olacağını söyledi.

Abak, Türklerin birlikte yaşama hakkında adeta “uzman” olduklarını, tarihin son 1000- 1500 yıllık zaman diliminde birçok medeniyete komşuluk yapıp farklı ırklar, dinler ve kültürlerle “selamlaşarak” son derece orijinal, yapıcı, yaratıcı bir formla yeni bileşimler oluşturarak birlikte yaşamanın altın örneklerini verdiğini söyledi. Söz konusu toplantının birlikte yaşamak kültürünün yeniden canlanmasına vesile olacağını umduğunu söyleyerek sözlerine son verdi.

İlk oturumun başkanlığını yapmak üzere kürsüye gelen Antalya Milletvekili ve Eski Milli Savunma Bakanı Dr. M. Vecdi Gönül, böyle bir toplantının Necati Öner’e ithaf edilmesinden duyduğu memnuniyeti belirtti. Seçilen temanın insanlık için fevkalade önemli olduğunu söyleyerek karşılıklı anlayış ve huzura duyulan ihtiyacın önemini belirten kısa bir konuşma yaptı. İlk oturumda Türk Felsefe Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet İnam, Prof. Dr. Murtaza Korlaelçi ve Yusuf Kaplan birer konuşma yapıp soruları cevapladılar.

İki gün boyunca yapılan 6 oturumda Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Prof. Dr. Cengiz Güleç, Prof. Dr. Şafak Ural, Prof. Dr. Ahmet Arslan, Prof. Dr. Rahmi Karakuş, Prof. Dr. Korkut Tuna gibi çok sayıda bilim adamı ve Orhan Miroğlu, Fatma Barbarosoğlu, D. Mehmet Doğan gibi yazarlar bildiri sundular.

Şölen, oturumların sonunda yapılan “Birlikte Yaşamak Çalıştayı” ve sonuç bildirgesi ile son buldu.Mine Karaoğlan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2014, 17:28

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26