Birbirimizi sevmeyi öğrenmeliyiz

TYB İstanbul Şubesi’nin kültürel etkinliklerinden Dergi Buluşmaları devam ediyor.

Birbirimizi sevmeyi öğrenmeliyiz

TYB İstanbul Şubesi’nin kültürel etkinliklerinden Dergi Buluşmaları’nın yeni konukları Şiar, Parende ve Amak-ı Efkar dergileriydi.

Amak-ı Efkar dergisinden İsmail Atakan Çetiner, dergilerinin çıkış sürecinden bahsederken Amak-ı Efkar ismini fikirlerin derinliğine işaret etmeyi amaçladıkları için özellikle seçtiklerini söyledi. Dergi çıkarırlarken fikir alanında yoğunlaşan, ümmetin sorunlarını dert edinen gençlerin dergilerinin olmadığını gördükleri için bu anlamda bir çaba içine girdiklerini söyleyen Çetiner, “sadece fikir değil, edebiyat, tiyatro, hatta sinema dergilerimiz de olmalı diye düşünüyoruz, edebiyat dergisi olarak bu nedenle çıkmaya karar verdik” dedi.

Parende dergisinden Azimet Avcu, üniversite çevresinde etkinliklerin olmadığını, dergilerin çıkmadığını gördükleri için Parende’yi çıkarmaya karar verdiklerini ifade ederek, “ötekileştirmeye karşı olduğumuz için her kesimden arkadaşa sayfalarımızda yer vermeye çalışıyoruz” dedi. Zıt fikirleri bir arada tutabileceklerini göstermek istediklerini kaydeden Azimet Avcu, “değişik fikirlere sahip yazarlarımıza kapılarımızı açtık, derdimizi ötekileştirmeden sevdirerek anlatmalıyız, birbirimizi sevmeyi öğrenmeliyiz” dedi.

Şiar dergisinden Serap Kadıoğlu, kendisinin 28 şubat mağdurlarından birisi olarak sıkıntılı bir dönem yaşadığını ve arayış içinde edebiyatın önemini daha iyi kavradığı için bir dergi çıkarma gereği duyduklarını kaydederek, büyük dergilerin gençlere gereken ilgiyi göstermediklerini söyledi. Gençlerin dikkate alınmamasını önemsedikleri için, onların ürünlerini yayınlama imkanı sağlayabilmek için, onların yanında olmak istedikleri için dergiyi çıkardıklarını ifade eden Kadıoğlu, farklı fikirlere sahip de olsalar gençlerin ürünlerinin yayınlanmasına özen gösterilmesi düşüncesinden hareketle, kısık seslerin sesini yükseltmeyi amaçladıklarını söyledi. Gençlere fırsat vermek istediklerini belirten Kadıoğlu, “dünyada çok sıkıntı ve dert var ve biz edebiyatla dinlenmeye çalışıyoruz” dedi.

TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı ise program açılışında yaptığı konuşmada Dergi Buluşmaları düşüncesinin kendisini çok heyecanlandırdığını, gençlerin dergi faaliyetleriyle meşgul olmalarından büyük haz aldığını söyledi. Kendisinin dergi tecrübelerinden kısa örnekler veren Mahmut Bıyıklı, pek çok derginin içinde bulunduğunu, her ortamda dergi heyecanını yaşadığını belirterek, “fakat gençlerle bir arada olduğunda daha çok coşku ve heyecan duyduğunu itiraf etmeliyim” şeklinde konuştu

Dergiler Buluşuyor oturum yöneticisi Hayrettin Taylan da kültürel etkinliklerin önemine değinerek, “derin güçlerin coğrafyamız üzerinde emelleri var; buna kültürel etkinliklerle karşı koyabilir, dergiler vasıtasıyla onlara karşı direnebiliriz” dedi. Gençlerin dertlerini konuşabilecekleri bu ortamlara, ürünlerini yayınlayabildikleri dergilere her zaman ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Taylan, bu konuda yapılacak çalışmalarla çok mutlu olacaklarını söyledi.

Yayın Tarihi: 11 Ocak 2016 Pazartesi 12:51 Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2016, 12:51
banner25
YORUM EKLE

banner26