“Bir Rüya Gördüm” belgeseli, 26. Altın Koza Film Festivali’nde

Documentarist 2019 belgesel yarışmasından ödül olan, Ankara Film Festivalinde izleyicisi ile buluşan, Rusya New Harvest film festivalinde yarı finale kalan, Ürdün Kraliyet Akademi’sinin davetlisi olarak, Amman’da gösterilen “Bir Rüya Gördüm” Belgeseli, 26. Altın Koza Film Festivali’nde 24 Eylül Salı günü saat 15.15 de sinemaseverlerle buluşacak.

“Bir Rüya Gördüm” belgeseli, 26. Altın Koza Film Festivali’nde

Ubıh dilini dünya üzerinde konuşan Tevfik Esenç “Bir Rüya Gördüm Anlatsam da Anlamazsınız” demişti. Çünkü rüyası Ubıhça idi ve dünya üzerinde hiç kimse onun dilini konuşamıyordu.

Yıllar sonra torunu Burcu Esenç oğluna anadilinde bir isim vermek istedi. Ubıh dilinde erkek ismi hatırlayan hiç kimse kalmamıştı. Bunun üzerine dedesinin izlerinin peşinden bir yolculuğa çıktı. Cantekin Cantez ve Burcu Esenç’in yönetmenliğini yaptığı “ Bir Rüya Gördüm” belgeseli bu yolculuğun hikâyesidir. Bu yolculuk sırasında  başta Paris,College De France ve Sorbonne Üniversite’si arşivlerinde Burcu Esenç, dedesine ve anadilini kaybeden kaybeden Ubıh halkı ile ilgili çok özel ve daha önce gün yüzüne çıkmamış belgelere ve x ray filmlerine, kişisel sırlara erişti.

Belgeselin çekimleri Paris’te, Oslo’da ve Kafkasya’da yapıldı. 150000 km yol, 3 yıl süren çekim ve montaj yolculuğunun ardından “ Bir Rüya Gördüm” isimli belgesel şimdi uluslararası festivallerde yarışıyor.

Yayın Tarihi: 24 Eylül 2019 Salı 22:00 Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2019, 14:09
YORUM EKLE

banner19

banner36