Bir düşünce geleneği nasıl kurulur?

Düşüne Taşına’da 20 Aralık Salı günü Recep Alpyağıl’la Türkiye’nin dünyaya sunabileceği medeniyet fikrinin fikrî ve felsefî temelleri, kaynakları ve imkânları konuşulacak.

Bir düşünce geleneği nasıl kurulur?

Yusuf Kaplan’ın hazırlayıp sunduğu Düşüne Taşına’da 20 Aralık Salı günü Türkiye’nin dünyaya sunabileceği medeniyet fikrinin fikrî ve felsefî temelleri, kaynakları ve imkânları, Türkiye’de dün olduğu gibi yarın da yaratıcı bir düşünce geleneğinin nasıl kurulabileceği konusunda önemli çalışmalara imza atan, ülkemizin parlak felsefecilerinden Doç. Dr. Recep Alpyağıl’la mercek altına alınıyor ve çeşitli yönleriyle masaya yatırılıyor.

Programda, “Bir düşünce geleneği nasıl kurulur? İnsanlık tarihinin seyrüseferini değiştiren düşünce gelenekleri hangileridir ve nasıl kurulmuştur? İslâm düşüncesi ve felsefesi hangi süreçler sonunda kuruldu ve insanlığa ne sundu? Bugün özgün ve yaratıcı bir İslâm düşüncesi ve felsefesinin varlığından sözedilebilir mi? Batı uygarlığı, yaşadığı entelektüel krizin farkında mı ve bu krizi aşmak için Batı’da neler yapılıyor? Müslümanlar, yaşadığı köklü fikrî ve zihnî krizi fark edebilmiş durumda mı ve bu krizi aşmak için neler yapıyor? Türkiye’de ve Müslüman ülkelerde özgün bir düşünce geleneği nasıl kurulabilir? Yaşadığımız medeniyet buhranını aşabilecek bir tefekkür birikimine nasıl ve hangi süreçlerden geçerek ulaşabiliriz?” gibi önemli soruların cevapları aranacak.

Düşüne Taşına saat 23.00’te TVNET’te

 

Öznur Torun haber verdi

 

 

 

 

Yayın Tarihi: 20 Aralık 2011 Salı 00:05 Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2011, 05:41
banner25
YORUM EKLE

banner26