Bir aşk destanı: Uruz ile Bedisa

Can Habip Türker’in Uruz ile Bedisa, Kazan oğlu Uruz ile Gürcü kralı Şökli Melik’in kızı Bedisa arasında geçen aşkı konu ediniyor.

Bir aşk destanı: Uruz ile Bedisa

Can Habip Türker’in 3. kitabı Uruz ile Bedisa Ebabil Şiir’den çıktı. Türker kendi poetikasını bir imkân poetikası; farklı dil imkânlarını edimselleştirme şeklinde tanımlamakta. Nitekim ilk kitabından itibaren onun şiirini çeşitli dilsel imkânları edimselleştirme çalışmaları olarak okuyoruz. Şiirlerinde insanın insanla tarihsel-diyalektik ilişkisini Türk mitolojik unsurlardan yararlanan mistik bir dille yorumlayan Türker, sadece mitolojik unsurları değil, ayrıca eski Türk şiirini de yeni bir şiir dili oluşturmada bir imkân olarak kullanarak günümüz Türkçesinde yeni bir şiir dili olarak edimselleştirmektedir. Uruz ile Bedisa dilin ve kültürün geldiği noktada Dede Korkut’un dil imkânlarından yola çıkarak, Türkçenin Anadolu’daki dil haritasından yararlanarak çağdaş Türkçeye yüksek bir şiir dili kazandırma çabasındadır.

Destanların diğer şiir türlerinden farkı belli bir olay örgüsüne dayanmalarıdır. Kazan oğlu Uruz ile Gürcü kralı Şökli Melik’in kızı Bedisa arasında geçen aşkı konu edinen Uruz ile Bedisa aynı zamanda çağdaş şiirimize bir aşk destanı sunmakta. Dede Korkut zamanını ve dünya görüşünü temel alan kitap Dede Korkut’un düşte ozana bu “aşk soyu”nu soylaması ile başlamakta. Türker günümüzde gelenekle nasıl ilişki kurulabileceğinin başarılı bir örneğini vermekte.

 

Üsame Varol haber verdi

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2012, 21:45
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13