Bildirilerin çokluğu değil niteliği önemli

II. Uluslararası Türk ve Dünya Edebiyatları Arasında Etkileşimler sempozyumu Zonguldak'ta yapıldı..

Bildirilerin çokluğu değil niteliği önemli

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı'nın desteğiyle Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından düzenlenen “II. Uluslararası Türk ve Dünya Edebiyatları Arasında Etkileşimler Sempozyumu” 8-10 Mayıs 2014 tarihleri arasında Zonguldak’ta gerçekleştirildi.

Sempozyumun açılışına Zonguldak Vali Vekili Ahmet Mailoğlu, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Uzun, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel ile yurtiçi ve yurtdışından 35 bilim insanı katıldı.

Açış konuşmalarında TÜDEAS Düzenleme Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Musa Demir, BEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Uzun, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş ve Vali Vekili Sayın Ahmet Mailoğlu söz aldılar.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Uzun Sempozyum Düzenleme Kurulu'nun ciddi çalışma yürüttüğünü vurgulayarak, “Sempozyuma Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının ortaklık ediyor olmasını başarının tescili olarak nitelendiriyorum ve sempozyumun çok önemli neticeler doğuracağına inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş, başında olduğu kurumun Türk kültürü üzerine araştırmalar yapan, yaptıran ve bu amaçla düzenlenen etkinlikleri destekleyen bir kurum olduğunu ifade ederek, konuşmasına şu sözlerle devam etti: "Bülent Ecevit Üniversitesi özellikle sosyal etkinlikler anlamında Türkiye'nin başka üniversitelerinin üzerinde pek düşünmediği işleri yaparak Türkiye'nin adeta zihinsel birikimi olan çok değerli bilim insanlarını öğrencilerle bir araya getiren önemli faaliyetler gerçekleştiriyor. Burada okuyan arkadaşlarım hiç abartısız kendilerini şanslı saymalılar.”

İki gün boyunca devam sempozyumda, otuz bildirinin sunulduğu sekiz oturum gerçekleştirildi. Aralarında Prof. Dr. Musa Yaşar Sağlam, Prof. Dr. Birsen Karaca, Prof. Dr. Zuhal Kültüral, Prof. Dr. Ali Yakıcı ve Prof. Dr. Mehmet Narlı gibi isimlerin bulunduğu alanında uzman birçok bilim insanı bildirini sundular, sunulan bildiriler üzerine tartışmalar yapıldı.

Katılımcılar tarafından ilgiyle takip edilen sempozyum, kapanış oturumuyla sona erdi. Kapanış oturumunda söz alan Prof. Dr. Turan Karataş, sempozyumun başarılı geçtiğini ifade ettikten sonra özetle şunları söyledi: “Şunu gördük ki bilim dünyasında yeni sonuçlara ulaşmak için, bildirilerin çokluğu değil de niteliği daha önemli. Son yıllarda çok fazla faaliyet yapılmasına rağmen niteliğin düştüğü görülüyor. Demek ki biz üniversiteler olarak bu tür faaliyetleri yaparken bir hususa dikkat edeceğiz. Bu tür faaliyetlerde bildirilerin sayısal çokluğuna değil, özgünlüğüne, bilim dünyasına katkısına ve yaygın etkisine önem vermeliyiz.”

 

Mine Karaoğlan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2014, 10:04
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26