Beyazbulut 12. sayısıyla sonbaharı selamlıyor

BeyazBulut dergisinin Eylül-Ekim 2015 tarihli 12. sayısı çıktı.

Beyazbulut 12. sayısıyla sonbaharı selamlıyor

Domatesler kızardı, fındıklar üçer beşer toplandı, yemyeşil fasulyeler artık dalda duramaz oldu. Okullar mı? Onlar da ha açıldı, ha açılacak. Anlayacağınız, hem yaz mevsiminin hem de yaz tatilinin sonuna geldik. Yaz bitti ama BeyazBulut ekibi tatilde boş durmadı; renkli, cıvıl cıvıl bir sayıyı sonbahara yetiştirdi işte.

Dergi, okurlarını Bülent Ata’nın “Gün Doğmadan” isimli şiiriyle selamlıyor. BeyazBulut dergisinin Eylül-Ekim 2015 tarihli 12. sayısında Erol Erdoğan’ın kaleminden “Susuz Şehrin Müthiş Çocukları”, Zekiye Çoban imzalı “Kuşburnu Teyzem”, Meryem Uçar’dan “Kare Ağaçlar”, Eda Dikdoğmuş Uzun’dan “Dünyayı Gıdıklayan Kız” ve Sümeyra Turanalp’in kaleme aldığı “Kahverengi Düş Kutum” isimli öyküler yer alıyor.

Nesibe Şahin’in yazdığı Simo’nun Kuş Günlüğü, bu sayıda da rengârenk. Beyza Demirci, hazırladığı Çıtır Pıtır köşesinde “bestenin hikâyesi”ni anlatıyor okurlarına. Bu sayıda; Dedektif Halis Muhlis ile Adım Adım Hikâye ve Dünyayı Kurtaran Çocuk bölümlerinde bambaşka maceralara yelken açacak, Merakettin Amca’nın cevaplamaktan bıkmadığı soruların cevaplarını okuyacak ve Morkabak Kitabevi köşesinde yepyeni kitaplarla tanışacaksınız. Dergide Gökhan Akçiçek’ten Palmiye ve Vural Kaya’dan Dedem ve Ben isimli şiirler de mevcut.

Masalsız BeyazBulut olur mu? Tabii ki olmaz! Ümit Elif Özkan’ın “Biricik Masal”ı, Mustafa Ökkeş Evren’in “Hiç Sevmediğim Oyun”u ve Fatih Turanalp’in yazdığı “Tatsız Tuzsuz masal”, tam masalsever okuyuculara göre. Ayrıca 1914 tarihli Çocuk Bahçesi dergisinden “İhtiyarlar Genç Olsaydı” isimli masal da Ahmet Çelik tarafından günümüz Türkçesi’ne aktarılmış. Peki, salyangozlar nasıl masal anlatır? Bakalım cevabı BeyazBulut sayfalarında bulabilecek misiniz.

Hayvanlık Hâli köşesinde Melih Tuğtağ, okurlarına bukalemunu tanıtırken, Beyaz Mikrofon’un konuğu, çocuk edebiyatının usta kalemlerinden Yusuf Dursun. Vural Kaya’ya konuşan Yusuf Dursun, “Çocukluğum başlı başına bir oyundu.” diyor.

Türkiye’nin dört bir tarafından usta çizer ve yazar kadrosuyla BeyazBulut, bu sayıda da her yaştan çocuk okurlarını sayfalarına çağırıyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2015, 13:44
banner12
YORUM EKLE

banner19