Beşiktaş'ta yeni bir dernek

6 kişi ile câmii sohbetleri şeklinde başlayıp şimdilerde Beşiktaş İlim ve Yardımlaşma Derneği adı altında dernekleştiler.

Beşiktaş'ta yeni bir dernek

Mâlumunuz Beşiktaş semti, İslamî inanç üzere yaşayanlar için, mahalle baskısının üst düzeyde olduğu zor bir bölgedir. İşte bu baskı içinde 6 kişi ile câmii sohbetleri şeklinde başlayan, şimdilerde ise Beşiktaş İlim ve Yardımlaşma Derneği adı altında dernekleşen bir oluşumdan bahsetmek istiyorum sizlere…

Adından da anlaşılacağı üzere, bu dernek, ilim ve yardım faaliyetleri yapmakta. Dernek kurulmadan evvel başladıkları derslerde Tefsir, Hadis, Kuran-ı Kerim, Esma-ül Hüsna dersleri yapan Beşiktaş’ın isimsiz kahramanları, dernekleştikten sonra bu derslere bir de kitap okuma ekleyerek, İhvan-ul Muslimin’in ve sair İslami çevrelerinde tercih ettiği “ders halkası” sistemini kullanmaya başlamışlar. Üçerli-beşerli ders halkalarının insanların öğrenmesinde daha etkili olduğunu söylüyor.

Beşiktaş İlim ve Yardımlaşma Derneği’nin faaliyetlerinden kısaca bahsetmek gerekirse kendileri belediyelerden aldıkları hasta ve yardıma muhtaç kişilerin listesi ile yurtiçinde erzak ve para yardımı yapmakta. (Not: Şu sıralar Beşiktaş ilçesinde her ay düzenli erzak yardımı yapılacak 10 tane hane aramaktalar)

Bir başka ve fakire göre en önemli yardımlardan biri valiliğe bağlı Eyüp Çocuk Yuvası ile ortak çalışmalar neticesinde burada kalan çocuklar ile Kadın Sığınma Evinde kalan anneleri eve çıkartmak. Buldukları maddi kaynaklar ile anne ve çocuklara, ev dayayıp döşeyen ve kiralarını ödeyen, kendi imkânlarıyla ailelerin zaruri ihtiyaçları karşılayan derneğin bu organizasyonları başarıya ulaşınca, devletin Çocuk Evi Projesine de destek vermeye karar vermişler.

Dikilitaş Mehmetçik İmam Hatip Orta Okulu gençlerine futbol okulu başlatarak, hem çocukların sporla ilgilenmesini sağlamayı hem de “Müslümanlar Kardeştir” formalarıyla BİR olma duygusunu çocuklara aşılamayı amaçlamışlar. Üniversite de okuyan gençlerle de irtibat halinde olan dernek üyeleri, imam hatiplilere, üniversitelilerin hocalığında ücretsiz kurs vererek derslerinde de yardımcı olmak istiyor. Bu arada unutmadan Eyüp Çocuk Yuvası yetimleri ile imam hatip orta okulluların maçlarına davetlisiniz.

Bolivya ve Benin’deki Müslüman kardeşlerimizle irtibat kurarak kendilerine üzerlerinde “Müslümanlar Kardeştir” yapışkanlarının yapıştırıldığı, Kuran-ı Kerim ve başörtüsü göndererek faaliyetlerini yurtdışına da taşımışlar. Sosyal medyayı en iyi şekilde kullanan dernek, yurtdışındaki Müslümanlarla irtibata geçerek hep onların dertleriyle dertleniyorlar hem de kardeşliğimizi pekiştiriyorlar.

2 yıldır Kurban Bayramı’nda da Bosna, Kosova, Makedonya, Arnavutluk’ta kurban organizasyonu yapmaktalar. Balkanlara da hediyeleşmek hadis-i şerifine binaen, bir atkı dizaynı ile gitmişler. Orada da parola aynı: “Müslümanlar Kardeştir.” Belki bir gün kendilerini ziyaret ederiz ve Balkanlar’da yaşananları kendilerinden dinleriz.

Son olarak kendilerine gelen soru hep aynı “Kimlere bağlasınız?” Evet bireysel olarak kimisi tarikata intisab etmiş, kimisi bir cemaate gönül bağı ile bağlı kimisi selefi görüşte. Ama dernek olarak hiçbir yere bağlı olmadıklarının ve Müslümanların refahı ve yardım organizasyonlarının yürürlüğü açısından herkesle gönül rahatlığıyla çalışabileceklerinin altını çizdiler. Sahi kendi içlerinde bu kadar karışık olmalarına rağmen yine parolaları aynı olmamış mı?

Menzilleri mübarek ola.Oytun Fidan haber verdi

Yayın Tarihi: 10 Aralık 2013 Salı 20:39 Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2013, 20:39
banner25
YORUM EKLE

banner26