Berhava'dan Mitat Enç dosyası

Berhava Öykü dergisinin 2. sayısı Mitat Enç dosyası ile çıktı.

Berhava'dan Mitat Enç dosyası

Berhava Öykü dergisinin Kış 2015 tarihli 2. sayısı, Mitat Enç dosyası ile çıktı. “Uzun Çarşının Uluları”, “Bitmeyen Gece” ve “Selamlık Sohbetleri” kitaplarıyla tanınan Mitat Enç, ilk kez dosya bağlamında bir dergi tarafından gündeme taşınmış oldu. Dosya, Mehmet Sabri Genç’in arşivinden Mitat Enç’e ait daha önce yayımlanmamış fotoğraflarla da zenginleştirilmiş.

Yazarın kızı Zeynep Enç, “Babam Mitat Enç” başlıklı yazısına şöyle başlıyor: “Benim anlatacağım şeyler, görmeyen bir babanın benim hayatıma ne kadar renk ve ışık kattığıdır.” Mehmet Sabri Genç ise “Bir Asrın Şahidi: Mitat Enç” diyerek yazarı birçok yönü ile ele alıyor. Emrah Sarıbıyık ve Mustafa Emre Akçay ise kitaplarını konu edinen yazılarıyla dosyaya katkı sağlıyor.

Dergi, Mitat Enç’in bir öyküsüyle başlıyor. “Asiye Teyze’nin Evi” adlı hikâye, Fransız işgali ve Osmanlı’nın ardından Gaziantep’in modernleşme sürecini anlatan, kentleşme ile yok olan şehir kültürünü anlatan hüzünlü bir hikâye. “Asiye Teyze’nin Evi”, İstanbul başta olmak üzere diğer şehirlerimiz üzerinden de okunabilir. Bu sayının diğer öykücüleri Hüseyin Çelik, Abdullah Yıldırım, Esra Erman, Ömer Faruk K. ve Asuman Demir.

Bu sayısının söyleşisi öykü ve roman kitaplarıyla tanınan ve hazırladığı öykü yıllığı ile öykücülüğümüze ciddiyet kazandıran Sadık Yalsızuçanlar ile yapıldı.

Biz Bu Hikâyeleri Seviyoruz” sayfasını Kürşat Çelik yazdı: “Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi”. BerhavaSözlük’ün kelimesi ise şunlar: Âb-ı Hayat, Dergi Çıkarmak, Mustafa Becit, Müsâmeretname, Peyami Safa, Unutulan.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2015, 14:32
banner12
YORUM EKLE

banner19