Berat Demirci İtibar'da

Sekizinci sayısına ulaşan aylık edebiyat ve fikriyat dergisi İtibar, mayıs sayısının kapağına usta denemeci Berat Demirci’yi taşımış.

Berat Demirci İtibar'da

İtibar’ın mayıs sayısının kapağında usta denemeci Berat Demirci ile yapılan söyleşi anons ediliyor. Deneme alanında verdiği nevi şahsına münhasır eserlerle rüştünü ispat eden Demirci, “Neyin eleştirilmediği ve sorulmadığı bana daha önemli geliyor” diyor. Söyleşide, Berat Demirci’nin denemeye bakışı, üslup bahsi, Sivas, tabiatla irtibat ve vaktin gerekleri gibi birçok konu konuşuluyor. “Bir Demeden İki Denmez” başlıklı sunuş yazısı İtibar’ın alt yapısının tamamen oturduğunu müjdeleyerek açılıyor.

İtibar’ın mayıs sayısı da şiir yoğun bir içerikle hazırlanmış. İbrahim Tenekeci, Hüseyin Akın, Ahmet Murat, Ercan Yılmaz, Emel Özkan, Serkan Ozan Özağaç, Furkan Çalışkan, Mustafa Akar, Murat Sözer, Murat Küçükçifci, Orkun Elmacıgil, Nurcan Toprak, Salim Nacar, Muzaffer Serkan Aydın, Fatih Muhammet Atasever, Mikâil Söylemez, Gürsel Bektaş, Alper Gencer ve Cevdet Karal, bu sayının şairleri. Farklı şiir ekollerini temsil eden isimlerin İtibar’da buluşması derginin merkezî konumunu bir kez daha öne çıkarıyor.

Mayıs sayısının hikâye sayfaları, Gülçin Durman’ın “Müşterek Hayat” hikâyesiyle açılıyor. Durman’ın yanı sıra bu sayıda Kâmil Yeşil’in de “Sıra” adlı hikâyesi yer alıyor. Mayıs sayısının inceleme ve eleştiri ürünleri de şiir sayfaları kadar zengin. Emre Bağce bir yazısıyla İtibar kadrosuna dahil oluyor. Hüsrev Hatemi Mevlana okumalarını bu sayıda da sürdürüyor. Lütfi Bergen Namık Kemal’den yola çıkarak Batı’nın medeniyet anlayışını sorguluyor. İtibar’ın bu sayısında Sezai Karakoç için yazılmış iki ayrı yazı mevcut: Şaban Abak Karakoç’ta devlet düşüncesini irdelerken Saadettin Acar ise tanıma serüveni üstünden Karakoç’un edebiyat ve düşünce planındaki mühim konumunu tespit ediyor. Efe Murad na-madde şiir hakkındaki yazılarını Necip Fazıl’ın “Sakarya Türküsü”nü işleyerek sürdürüyor. Suavi Kemal Yazgıç Berat Demirci’nin denemeciliğini, İbrahim Tenekeci Hakan Arslanbenzer şiirini, Ali Görkem Userin ise Osmak Konuk şiirini inceliyor. Bu sayının diğer tahlil yazılarında Ahmet Edip Başaran Abdullah Harmancı’nın son öykü kitabı Seni Ne İhtiyarlattı?’yı, Osman Toprak İbrahim Gökburun’un ilk şiir kitabı Kesik Dil’i ve Said Yavuz Ömer Lekesiz’in polemiklerinden oluşan Minarenin Kılıfı kitabını masaya yatırıyor.

Abdullah Harmancı öykü, Ahmet Murat şiir incelemelerini önceki sayılarda olduğu gibi bu ay da aksatmadan sürdürüyor. Harmancı bu ay Köksal Alver’in Çevgen ve Hasan Coşar’ın Gece Yarısı Öyküleri adlı kitaplarını ele alıyor. Murat ise bu ay köşesinde Mehmet Müfit’in toplu şiirlerini ve şiir patronaj ilişkisini işliyor.

www.itibardergi.com info@itibardergi.com tel: (0212) 544 24 61

 

Rabia Önder haber verdi

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2012, 22:08
YORUM EKLE

banner19

banner13