Bediüzzaman Sempozyumu kitaplaştı

Üstad Bediüzzaman Said Nursî’nin vefatının 50. yılı münasebetiyle, 22-23 Mayıs 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen sempozyum kitaplaştı.

Bediüzzaman Sempozyumu kitaplaştı

Üstad Bediüzzaman Said Nursî’nin vefatının 50. yılı münasebetiyle, Nûbihar dergisinin organizatörlüğünde 22-23 Mayıs 2010 tarihleri arasında Diyarbakır’da gerçekleştirilen sempozyum, kitaplaştı.

Alanında uzman yurtiçinden ve yurtdışından araştırmacıların ve bilim adamlarının katıldığı ve iki gün devam eden sempozyumda Bediüzzaman’ın fikirleri ve eserleri üzerine geniş katılımlı değerlendirmeler yapılmış ve dört ayrı dilde (Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Farsça) tebliğler sunulmuştu. Sunulan bu tebliğlerin kitaba aktarılması noktasında incelik ve özen gösteren Nûbihar ekibi, Türkçe’nin yanında Kürtçe ve Arapça olarak da bildirilere yer verdiği kitapta, geniş bir kaynakça ayrıca dikkat çekiyor.

Bediüzzaman Said Nursi’nin daha çok biyografisiyle sunulmuş olan tebliğlerde, tarihçe-i hayatının yanı sıra yaşadığı üç dönem içinde, eski ve yeni Said zamanları, meclis günleri, sürgünler, mahkemeler ve nihayetinde risalelerin neşri esnasında maruz kalınan muameleler. Konu başlıkları ise genelde dönemin ayırıcı vasfı hâlinde, Sultanlık, Meşrutiyet ve Cumhuriyet ekseninde şekillenen toplumsal olaylar; bu olaylar karşısında Bediüzzaman’ın tutumu, yönetim ve adem-i merkeziyet düşüncesi, hak arama hürriyeti, ifade özgürlüğü, felsefe ve sistem eleştirisi ile birlikte toplum tasavvuru etrafında rota izleyen bütünlüklü konulardan mütevellit yazılar.

Hakkında onlarca kitap yazılmış, bilimsel çalışmalara konu olmuş, eserleri ile İslâm düşüncesinde önemli bir yer edinmiş olan üstad Bediüzzaman’ı bir kez daha rahmetle yâd ediyor, ilgilisi için Nûbihar yayınlarının telefon numarasını veriyoruz: 0212 519 00 09

 

Arif Akçalı haber verdi

Yayın Tarihi: 14 Şubat 2012 Salı 23:58 Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2012, 23:59
banner25
YORUM EKLE

banner26