Batılı tarih yorumları derhal terkedilmeli

Mısırlı İslam alimi, İhvan-ı Müslimin'in idam edilen liderlerinden Seyyid Kutub'un kardeşi Muhammed Kutub, Mekke'de tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Batılı tarih yorumları derhal terkedilmeli

Mısırlı İslam alimi, İhvan-ı Müslimin'in idam edilen liderlerinden Seyyid Kutub'un kardeşi Muhammed Kutub, Mekke'de tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

İslam aleminin tanınmış düşünürleri arasında ismi geçen Muhamed Kutub İslam düşüncesi ve sanatıyla ilgili eserleriyle tanınıyor. Bazı kitapları Türkçeye de çevrilen Kutub, 1919 yılında Mısır'da doğdu. Ağabeyi Seyyid Kutub ile birlikte hükümeti devirmek istediği ve Mısır'ın politik ve kültürel liderlerine yönelik suikast tertipçiliğinde bulunduğu iddiası ile tutuklandı. Ağabeyi idam edilirken o hapis cezasına çarptırıldı. 1966'dan 1972'ye kadar cezaevinde yattı. Ardından diğer Müslüman Kardeşler üyeleri ile birlikte Suudi Arabistan'a iltica etti.

Daha önce sitemizde Muhammed Kutub hakkında çıkmış bir yazıyı bugün yeniden gündeme getirirken, merhuma Allah'tan rahmet diliyoruz. (Dünyabizim)

***

Muhammed Kutup, dünya çapında tanınmış bir fikir adamı, aynı zamanda psikoloji profesörüdür. Fakat onu bize daha da yakınlaştıran bir yanı var. O, İslamcı düşüncenin kalesi vazifesi gören şehid Seyyid Kutup’un kardeşidir…Muhammed Kutub, İslami Açıdan Tarihe Bakışımız

Risale Yayınları'ndan çıkan (fakat şu an baskısı bulunmayan) İslami Açıdan Tarihe Bakışımız adlı eserinde Muhammed Kutup, Müslümanların metotlarında yeniden değerlendirmeye gitmesi gerektiğini, bunlardan en önemlisinin de tarih metodu olduğunu anlatır. Müslümanların kendi değerlerine uygun, aydınlık geçmişleriyle barışık bir medeniyet atılımı yapabilmenin yegâne yolunun İslamcı tarih yorumunun tekrar ele alınmasından geçtiğini anlatır.

Liberalist ve diyalektik materyalist tarih yorumları hidayet döneminin üzerini örtmektedir

Eser İslamcı tarih yorumuna giriş niteliğindedir. Araştırma niteliği de taşıyan eser Müslüman tarihçiler için başvurulması gereken temel İslamcı kaynaklar arasındadır. Özellikle son iki asırda emperyalist fikir ve kültür saldırıları altında kalan ümmet coğrafyasında, Allah’ın (c.c.) dinine ait her şeyin unutturulmasıyla, bu ülkelerde İslamcı tarih anlayışı yerine Batılı liberalist ve diyalektik materyalist tarih anlayışları temerküz etmeye başladı. Kitabımız bu konuda, bu iki Batılı tarih yorumunun sonucu olarak Müslümanların atılımlarını bu yabancı düşünceler üzerine kurmaya çalışmalarının yanlışlığı üzerinde durur. Muhammed Kutup, bu konuda Müslümanların acilen öze dönüş yapmaları gerektiğini, aksi bir harekette sonucun fiyasko olacağını hatırlatır.

Muhammed Kutub, İslami Açıdan Tarihe BakışımızBurada bu Üstad Kutup bu her iki Batılı yorum tarzının hidayet devirlerini açıklayamadıklarından ve görmek istemediklerinden dolayı ellerindeki bütün imkânlarla üzerlerini örtüklerini söyler. Bunun yerine Cahiliyet devirlerini büyülü bir şekilde önümüze sunduklarını, bu yanlışı düzeltmenin Müslüman tarihçilerin görevi olduğunu anlatır. Müslüman tarihçilerin bu duruma müdahale etmemeleri durumunda sapma açısı daha da büyüyecek ve sonuçta Müslümanlar -maalesef örneklerini gördüğümüz gibi- bu iki tarih yorumunu tarihin ta kendisi sanacaklar. Bu böyle devam ettiği sürece de İslam asla hak ettiği yeri alamayacak, kitaplarda birer paragraf şeklinde geçiştirilecek. Tarihin kıyısı köşesi de Müslümanların kaderi olacak.

Sünnetullahı görmeyen tarih yorumları insanlığa zarar veriyor

Temellerini kara cehaletin örneği olan Yunan mitleri üzerine kuran ve baş tanrı Zeus’u merkez alan liberalist tarih yorumunun ve insanın zaruretler tarafından şekillendirildiğini iddia eden diyalektik materyalist tarih yorumunun, Allah’ın sünnetlerinin ve kanunlarının üstünü örtüklerinden dolayı insanlığa her şeyden önce zarar verdiğine değinilir.

Müslüman tarihçiler, İslamcı tarih yorumunu Allah’ın dinini yegâne merci olarak görmesi ve bu karmaşıklık içerisinde İslamcı tarih yorumunu yeniden ayağa kaldırmak için Bismillah dediklerinde karşılarında Batıdan aldığı övgüyü ganimet sayan aydıncıklar çıkacaktır. Burada Muhammed Kutup bu dini hak bilip ondan başkasını batıl bilen kimselerin bu dünyayı imar etmeye en layık kişiler olduğunu hatırlatır. Hak ve adalet için Müslüman tarihçilerin işlerine koyulması gerektiğini, gayretin onlardan başarının Allah’tan olduğunu nasihat eder.

Lokman Karadağ yazdı

Yayın Tarihi: 17 Eylül 2012 Pazartesi 11:02 Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 15:27
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdulkadir Kemali
Abdulkadir Kemali - 10 yıl Önce

Muhammed Kutub hâlen berhayat olup Mekke'de yaşamaktadır ama artık üniversitede ders veremiyor zannedersem. Kutub kardeşlerin İslâm dünyasına hizmeti büyüktür. İşin acı tarafı ise Batılı medya sürekli Muhammed Kutub'un Ladin'in hocası olduğunu söylüyor, halbuki kitaplarını okuyan kendisini iyi tanır, böylesi bir şiddete çağıran tek kelime yoktur. Cenab-ı Hak dirayetli alimlerimizin sayısını arttırsın.

Haktanır Ali Hoca
Haktanır Ali Hoca - 10 yıl Önce

İnsanlarda sürekli yeniye doğru bir meyil vardır.Ama her yeni iyi değildir.Baskısı bitmişde olsa yazıldığı tarih bayağı eskide olsa Kuran merkezli yazılmış her kitap eskimeyen Kurandan nasiplenir ve kolay kolay eskimez.Bu gibi kitapları hatırlatığınız için minettarız.

Atıf Dedebey
Atıf Dedebey - 10 yıl Önce

Sadece tarihe değil, sosyolojiye, felsefeye, edebiyata bilcümle âleme bakmalı. Fakat Türkiyeye de bakmalı kardeşler. Türkiyede iğne ile kuyu kazan bir zat var. Adı Yılmaz Özakpınar. Medeniyet teorileri ve İslam medeniyeti konusunda yazdıklarına bir bakmalı. Ama görmeden bakılmıyor, bakmadan görülmüyor. Şüphesiz bakanlar görenlerdir. ...ve tabii görenler de bakanlar...Bakalım görelim yahut tam tersi...Selâm ile.

nurettin durman
nurettin durman - 8 yıl Önce

Allah rahmet eylesin, mekanı cennettir inşaallah. Beylerbeyi Çamlıca caddesindeki dükkanıma uğramıştı İstanbula geldiğinde.Rahmetli Ebu Gudde ve ailesi de gelmişlerdi bizim Küplüce semtine. Dünya fani ölüm hak.Eserleri bize yol açıcı olacaktır inşaallah.

banner19

banner26