Batı Trakya'nın Fiyaka'sı var

Genç düşünce nerede neşvünema bulur? Bir derginin ömrü ne kadardır? Fikrin ve şiirin mecraını bulduğu damar nerededir?

Batı Trakya'nın Fiyaka'sı var

Genç düşünce nerede neşvünema bulur? Bir derginin ömrü ne kadardır? Fikrin ve şiirin mecraını bulduğu damar nerededir?

Batı Trakya’nın Gümülcine şehrinde filizlenen bir derginin muştusunu verelim sizlere. Evlâd-ı Fatihân diyarında üçüncü sayı hazırlığında olan dergi genç bir ekip tarafından hazırlanıyor.   

Fiyaka edebiyat ve düşünce ağırlıklı bir gençlik dergisi. Batı Trakyalı gençlere rehber niteliğindeki dergi okuma boşluğunu, okuma şevkini ateşlemek adına heyecanla bu görevi üstlenmişe benziyor.  

Batı Trakya’da kimlik, aidiyet ve dil eksenli sacayağının temellerini sağlam kılmak adına önemli bir yerde duran dergi, algı kirliliğine, kafa karışıklığına, kimlik kargaşasına birebir çareler sunuyor. Bir prototip üretmekten yoksun günümüz dünyasına, özelde azınlık insanına sahih adreslerin kaynağını gösteriyor.

Türkiye ve Yunanistan’da okuyan gençlere bir imkan olmak niyetinde olan dergi, kültür ve sanatın, edebiyat ve fikriyatın nabzını tutuyor.

Türkiye’de azınlıklara sağlanan haklar ve olanakları genişletilirken, Batı Trakya’da çift dilli eğitim teraneleriyle, Türkçeyi anadilinden ikinci bir dil konumuna düşürüp itibarsızlaştırıldığı, dolayısıyla da yeni bir din dili oluşturma hevesiyle sıkıştırılmış Hristiyanlık misyonunu genç dimağlara yedirme ve zerk etme girişimlerinin çoğaldığı bir dönemde, bizi silkeleyen ve kendimize getiren böylesi bir derginin ehemmiyeti bir kez daha ortaya çıkıyor.

Fiyaka Trakya’nın en batısı İpsala’dan sonra 21 yıl uçmerkezliği yapmış Gümülcine’de çıkıyor ve Batı Trakya’nın diğer şehirlerine dağılıyor.

Bir yeryüzü dergisi olarak çıkan Fiyaka; ayrıştırıcı ve yıkıcı vasıfları değil, ortak insani değerler merkezinde birleyici ve yapıcı olan herkesle edebiyatı, bir düşü ya da düşünceyi paylaşma adına gayretlerini sürdürüyor.

Hasan Aycın çizgisiyle başlayan dergi Hüseyin Mehmet, Veysel Hüseyin, Oktay Hafuz Halil, Veysel Balcı, Rıdvan Onbaşı, Bilal Sarımahmut, Turgay Hafuz Halil, Mustafa Hacıoğlu, Orhan Damat gibi isimlerce hazırlanıyor.

 

Fatih Kurt haber verdi

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2014, 01:19
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26