Bathonea Projesi Bakanlık'ta

Küçükçekmece Gölü’nün kenarında keşfedilen Bathonea Antik Liman yerleşiminin İstanbul’un ilk ören yeri olması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuruldu. Bakanlık başvuruyu inceliyor.

Bathonea Projesi Bakanlık'ta

İstanbul Küçükçekmece’deki Bathonea Antik Liman yerleşiminin kazı sonuçları bilimsel kitap haline getirildi. Viking izleri, 1500 yıllık ilaç şişeleri ve gölün altındaki deniz feneri gibi 10 tarihsel gerçeğin anlatıldığı, Marport’un desteklediği kitapta Bathonea’nın İstanbul’un ilk ören yeri olacağı müjdelendi.

Kazı Başkanı Doç. Dr. Şengül Aydıngün, kitaptaki makalesinde arkeolojik izlerin Alt Paleotik Çağ’a (800 bin yıl) dayandığını açıkladı. Milliyet'ten Gökhan Karataş'ın haberine göre; ilk insan yerleşimlerinin Avcılar kıyılarında 12 bin yıl önce başladığını, M.Ö. 7’nci yüzyıldan sonra Byzantion şehir devleti idaresine girdiğini ve Roma döneminde Konstantinapolis içine alındığını yazan Aydıngün, “Antik kaynaklar, Roma İmparatoru 1. Constantinus’un Konstantinopolis’in sınırlarını Küçükçekmece’den başlattığını yazar. Bulunan, M.Ö. 17. Yüzyıl Hitit seramik parçaları ve ‘Geyikli Tanrıça’ figürleri yarımadaya eskiden yerleşildiğini gösteriyor” tespitlerinde bulundu.

YORUM EKLE