Başkentin camileri yaz Kur'an kurslarına hazır

Ankara'daki 3 bin 118 cami, bin 500 Kur'an kursu ve bazı okullar, eğitim görecek öğrenciler için hazır hale getirildi.

Başkentin camileri yaz Kur'an kurslarına hazır

Ankara'daki 3 bin 118 cami, bin 500 Kur'an kursu ve bazı okullar, eğitim görecek öğrenciler için hazır hale getirildi.

Ankara İl Müftülüğünce "Camiler Çocukla Dolsun Ahlakı Kur'an Olsun" çağrısıyla 17 Haziran'da başlayacak yaz Kur'an kurslarına davet edilen gençler ve çocuklar, İslam dininin itikat, ibadet ve ahlaka dair konularının yanı sıra elifba cüzü ve Kur'an-ı Kerim okumasını öğrenecek.

Ankara Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz Kur'an kursları için bu yıl kentteki cami, Kur'an kursu ve bazı okullarda 10 bin civarında öğreticinin görev alacağını bildirdi.

Bu kapsamda hedefi her zaman yüksek tutarak bütün gençlere ve çocuklara ulaşmaya çalışacaklarını vurgulayan Sönmezoğlu, "TÜİK'in raporuna göre kentte yaz Kur'an kurslarına katılabilecek 7-17 yaşlarında yaklaşık 850 bin gencin bulunduğu tespit edildi. Kurslarda geçen yıl 160 bin öğrenciye eğitim verilirken bu yılki hedefimizi 250 bin olarak belirledik." diye konuştu.

Bu araştırmayı mahalle bazında da yapmayı planladıklarını, din görevlisinin kendi bulunduğu bölgede ne kadar gencin olduğunu önceden bilmesi durumunda daha iyi bir çalışma yapabileceğini anlatan Sönmezoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"TÜİK'ten istatistiki bilgilerimizi aldık, ilçelerimizle paylaştık. Bu açıdan özellikle kırsal alandaki ilçelerimizde Şereflikoçhisar, Polatlı, Ayaş, Nallıhan, Kalecik ve Kızılcahamam ilçelerimizde yaz Kur'an kurslarındaki başarımızı yüzde 90'lara kadar çıkarma başarısını gösterdik."

Bu ilçelerde çocuklara ulaşmanın daha kolay olduğunu ancak merkezi ilçelerde apartman hayatı ve cami sayısının az olması nedeniyle aynı başarıya henüz ulaşamadıklarını kaydeden Sönmezoğlu, vatandaşların çocuklarını yaz Kur'an kurslarına göndermesi çağrısında bulundu.

Sönmezoğlu, bu kapsamda belediyelerle iş birliği yapmak istediklerini dile getirerek, belediyelerin özellikle 09.00-12.00 saatlerinde öğrencilerin yaz Kur'an kurslarına gelmesini sağlamak amacıyla yardımcı olmalarını istediğini söyledi.

Müftülük tarafından belediyelerin çocuk ve gençlere yönelik merkezlerinde yaz kursları açılabileceğini aktaran Sönmezoğlu, "Diyanet İşleri Başkanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında bir sözleşme imzalandı. İhtiyacımız olduğu yerlerde okullardan da istifade etme imkanımız olacak. Gerekirse biz belediyeye ait yerlerde de bu desteği vermeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yayın Tarihi: 15 Haziran 2019 Cumartesi 02:00
banner25
YORUM EKLE

banner26