Başka dergisi Bosna'dan sesleniyor

Saraybosna'da basımı yapılan Başka dergisi iki aylık yayın yapacak.

Başka dergisi Bosna'dan sesleniyor

''baška'', Balkanlar ile Anadolu arasında, edebiyat ve kültür köprüsü olmayı kendisine şiar edinmiş, bununla da yetinmeyip kafaları biraz bulandırma niyetinde olan Saraybosna çıkışlı bir dergi.

baška, Balkan dillerinde ve Türkçe'de aynı manayı karşılıyor. Buradan hareketle, edebiyat ve kültür dergisi olmanın ''başka'' olmadan fark yaratamayacağını düşünüyor dergi ekibi. Yayın yönetmenliğini Bilal Yakup'un, görsel yönetmenliğini Enes Güler'in yaptığı derginin yayın kurulu ise Ahmet Furkan Demir, Esmanur Hangül, S.Yasin Deliacı ve Emin Akben'den oluşuyor.

Dosya konusunun Saraybosna olduğu ilk sayıda yazılarıyla Türkiye'nin ilk kadın savaş muhabiri olan ve Türkiye'nin Bosna savaşına duyarsız kalmamasına vesile olan yegane isim olan Şerif Turgut, Bosna Hersekli aktivist Edin Cudic, Türkçe eserlerin Boşnakçaya çevrilmesinde belki de en büyük payın sahibi olan Amina Şiljak Jesenkovic ve Balkanlar ve Osmanlıya dair araştırmalarıyla dikkat çeken, Daily Sabah yayın danışmanı Halil İbrahim İzgi yer alıyor.

Bülent Parlak ve Faysal Soysal da şiirleriyle baška ekibine eşlik ettiler.

Saraybosna'da basımı yapılan dergi iki aylık yayın yapacak. İlk sayısı Nisan-Mayıs olarak piyasaya çıkan baška, Bosna Hersek'te Saraybosna'da, Türkiye'de ise İstanbul, Ankara, İzmir, Edirne ve Şanlıurfa'da satışa sunulacak.

İletişim: dergibaska@gmail.com

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2015, 12:21
YORUM EKLE

banner19