Barış Manço köklerine bağlı bir sanatçıydı

“Türkiye’nin Ozanı” Barış Manço, Yeni Dünya Vakfı’nda düzenlenen bir toplantı ile yâd edildi.

Barış Manço köklerine bağlı bir sanatçıydı

Barış Manço’nun aramızdan ayrılışının 20. yılı münasebetiyle gerçekleştirilen anma programında 10 yıldır konuyla ilgili akademik anlamda çalışmalar yapan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Semih Çelik, Manço’yu sanatçı kişiliği, toplumdaki misyonu ve kültür adamı boyutlarıyla ele aldığı önemli bir konuşma yaptı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Mehmet Nuri Yardım, Barış Manço’nun milletimiz tarafından çok sevildiğini ve hiç unutulmadığını belirterek, “Barış Manço değerlerimize sahip çıktığı için, köklerine sahip çıktığı için unutulmadı. O, Türkiye’yi dünyada tanıtmış bir gönül elçisiydi. Hiç bir zaman da insanlarının inançlarından uzaklaşmadı. Onun, öz kültürüne sahip çıkan tavrı, bütün genç sanatçılara örnek teşkil edecek bir davranış biçimidir. Kalıcı olmak isteyen sanatçılar, Barış Manço’nun yolundan ve izinden gitmeli.” dedi.

Daha sonra Barış Manço hakkında önemli yazılara, araştırmalara ve eserlere imza atan Semih Çelik konuştu. Manço’nun, ölümün son olmadığını gösteren bir sanatçı olduğunu belirten Çelik, onun her yıl artan bir sevgiyle anıldığına dikkat çekti. Türkiye’de ‘Barış’ ismini kullanan ilk erkeğin Barış Manço olduğuna ve Manço’nun ismiyle müsemma bir şekilde hayatı boyunca sanatıyla, kültürüyle, tarihiyle, edebiyatıyla ve milletiyle barışık yaşadığına değinen Çelik, onun gibi öncü ve örnek sanatçılara hasret olduğumuzu söyledi.

Yerli ve millî olduğu için çok sevildi

Semih Çelik, Manço’nun bu kadar çok sevilmesini yerli ve millî olmasına bağladığını, “Gönül almak için önce gönül vermek lazım” yaklaşımından hareketle bu millete samimiyetle gönül verdiğini söyledi. Manço’nun “Müsaadenizle Çocuklar” ve “Olmaya Devlet Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi” isimli şarkılarını ele alan Çelik, bu şarkılardaki metinler arası ögelerden bahsedip Manço’nun ilhamını Anadolu’dan, âşık kültüründen, Türk edebiyatından ve mukaddes kitabımızdan aldığını belirtti. Manço’nun hayatını ve eserlerini fotoğraflar eşliğinde anlatan Semih Çelik’in sunumu, dinleyiciler tarafından büyük bir beğeni topladı. Semih Çelik’in konuşmasının ardından genç ve yetenekli sanatçı Taner Güner, Barış’ın sevilen şarkılarını gitarıyla çalıp söyledi. Bazı dinleyicilerin, Manço’nun şarkılarına eşlik ettiği görüldü. Geçmişe giden ve prorgamı dikkatle takip eden dinleyiciler, âdeta Barış Manço’lu Yıllar”a yolculuk yaparken duygu ve düşüncelerini de kısa konuşmalarla ifade ettiler. Bazı dinleyiciler konuşmacılara sorular yöneltti. Verilen cevaplar ve çekilen hatıra fotoğraflarının ardından program sona erdi.

                  

Yayın Tarihi: 11 Şubat 2019 Pazartesi 21:00 Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 17:09
banner25
YORUM EKLE

banner26