Bana Şahdamarımı Getir çıktı

Gökhan Serter’in ‘Bana Şahdamarımı Getir’ isimli ilk şiir kitabı Yedi İklim Yayınları’ndan çıktı

Bana Şahdamarımı Getir çıktı

Yedi İklim Yayınları’ndan çıkan Gökhan Serter’in, Bana Şahdamarımı Getir isimli ilk şiir kitabı, İslam medeniyetinin izlerini taşıyan şehirlere yazılan şiirlerden oluşmaktadır. Göç anıtları ve Şarkın Saklı Mihrapları diye iki bölüme ayrılan şiir kitabı, ‘şehirlerin anası’ olarak tarif ettiği Mekke şiiriyle başlıyor.

Peygambersiz bir Mekke’yi düşlemeyen şair bu şiirinde, nebevi ruh iklimini yoğun bir şekilde karşımıza çıkarmaktadır. Müslümanların ilk Kıble’sinin bulunduğu Kudus’ü anlattığı şiirinde, şehrin çaresizliğini yalnızlığını ve perişanlığını dile getiriyor.

Şiirlerinde yakın tarihi argümanları da kullanan şair, Gazze’yi yazdığı şiirinde: “Denizce söylenen şarkılar yüklü / Görkemli bir gemi geçiyor içimizden” dizeleriyle sanki Mavi Marmara gözümüzün önüne geliyor gibi.

Şehirlerinde ruhu var insanlar gibi kanayan yaraları, bir ağaç gibi sararan yaprakları var, tıpkı şair kendi memleketi olan Besni’yi yazdığı şiirde olduğu gibi...

Dünyamızı ısıtan ve ışıtan güneş, şairin her şiirinde farklı açılarda düşüyor dizelere. Bazen atlar hayat veriyor bazen kuşlar sağanak yağmurlar yağdırıyor şehirlere. Gölgelerle gerçekler arasında kalmış her şehre farklı bakıyor aynı gözler.

Kitaptaki şiirlerde medeniyetimizin izlerini taşıyan her şehrin sokakları birbirine benziyor. Gazze’de pusatsız evlerinde bir taş ve bir sapanı olan çocukla, Arakan’da kanayan gözlerinden kimsesizliği sulara vuran çocuk aynı. Bağdat’taki bulutların kan rengi olması ile Semerkant’taki kadınların kızılgül örmesi aynı.

Son birkaç yüzyıldır medeniyetimizin içinde olduğu durumu yansıtan ve çekilen bir sancı sonucu kaleme alınan bu şiirlerde kelimeler ustaca kullanılmış, duygular yoğun olarak verilmiştir. Şair bu kitabıyla tok bir sesle karşımıza çıkıyor.

 

Abdullah Şenol haber verdi

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2013, 11:13
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26