Balkanların en büyük camisi yıl sonu ibadete açılacak

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından, Arnavutluk'un başkenti Tiran'da yapılan Balkanların en büyük camisi, "Namazgah Camii" yıl sonu ibadete açılacak.

Balkanların en büyük camisi yıl sonu ibadete açılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 2015'te temeli atılan ve inşaatı yüzde 70 oranında tamamlanan Namazgah Camii'nin, Balkanların en büyük camisi olma özelliğini taşıdığı belirtildi.

Açıklamada, bölge Müslümanlarının 100 yıllık rüyası olan caminin yıl sonuna kadar tamamlanarak ibadete açılmasının planlandığı söyledi.

10 bin kişi aynı anda namaz kılabilecek

Tiran'da halk arasında "Namazgah" olanak bilinen bölgede 10 dönüm arazi üzerine inşa edilen caminin 5 bin kişilik cemaat kapasitesine sahip olduğu, camide dış alanlarıyla birlikte 10 bin kişinin aynı anda namaz kılabileceği belirtildi.

Külliye olarak inşa edilen ve Tiran'ın sembollerinden biri haline gelen camide, kütüphane, kültür merkezi, otopark, Kur'an kursu, sergi salonu, yemekhane ve konferans salonunun yer alacağı, ayrıca caminin yanına "Birlikte Yaşam Müzesi" adında, bir müzenin inşa edileceği bildirildi.

Bölgede yaşayan Müslümanların ibadethane ihtiyacını büyük ölçüde karşılamayı amaçlayan caminin, gelenekten geleceğe uzanan ve gelenekle teknolojiyi bütünleştiren, bugünün inşaat teknolojisi ile Balkanlarda hakim olan klasik Osmanlı mimarisi üslubunu buluşturan bir yapı olarak tasarlandığı aktarıldı.

Kaynak: AA

Yayın Tarihi: 19 Ocak 2019 Cumartesi 00:00 Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2019, 16:09
banner25
YORUM EKLE

banner26