Balkan ressamlarının fırçasından Edirne

Bu yıl 2’ncisi düzenlenen “Balkan Ressamlarının Fırçasından Edirne” resim sergisi Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’nda açıldı.

Balkan ressamlarının fırçasından Edirne

Balkan Kültür Sanat Eğitim ve Tanıtım Derneği, (BAKÜSET) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen "Balkan Ressamlarının Fırçasından Edirne" konulu resim sergisi Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’nda açıldı.

Sergi uluslararası düzeye kavuşacak

13 ülkeden 22 ressamın katılımıyla bu yıl 2. kez gerçekleştirilen serginin açılışında konuşan Edirne Valisi Hasan Duruer, yapılan bu çalışmaları mahalli olmaktan kurtararak, daha çok evrensel boyuta taşımak için çalıştıklarını söyledi.

Edirne’nin Türkiye Kültür Miraslarına ev sahipliği yapan bir şehir olmasının yanısıra Dünya Kültür Mirası’na aday bir şehir olduğunu söyleyen Vali Duruer, "Aslında aday da değil, bizzat Kültür mirası olan bir şehir” dedi.

Sanat ömrü aşan bir uğraş

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu ise sanatın önemine değinerek, "Hayat kısa, sanat uzun" dedi. Balkan Kültür Sanat Eğitim ve Tanıtım Derneği Başkanı Salih Şenol da, 13 ülkeden 22 ressamın katılımıyla gerçekleşen bu serginin, Edirne’nin doğal ve kültürel güzelliklerini, mirasını ressam ve sanatçı bakışıyla tuvallere yansıttığını söyledi.

Bu çalışmayla 22 ressamın yüreğinde bir Edirne sevdası ve muhabbeti oluşturmayı başardıklarını belirten  Şenol, tablolara yansıyanın bu sevgi ve muhabbet olduğunu söyledi.

 

Hamza Türkyıldız haber verdi

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2013, 00:13
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13