Balkan Göçmenleri Sirkeci Garı'nda Buluştu

Kosova Prizenliler Derneği'nin öncülüğünde 2008 yılından bu yana her yıl Sirkeci Garı'nda düzenlenen ''Bir Kofer, Bir Sandık'' etkinliği bu yıl da yoğun bir katılıma sahne oldu.

Balkan Göçmenleri Sirkeci Garı'nda Buluştu

Türkiye'de yaşayan Balkan göçmenleri, geçmişlerini anmak ve göç hatıralarını hafızalarda taze tutmak için 2 Ekim Pazar günü Türkiye'ye ilk ayak bastıkları yer olan Sirkeci Garı'nda buluştu. Kosova Prizenliler Derneği'nin öncülüğünde 2008 yılından bu yana her yıl düzenlenen ''Bir Kofer, Bir Sandık'' etkinliği bu yıl da yoğun bir katılıma sahne oldu. Gar içerisine kurulan standlarda Balkanlara ait yöresel tatlar ve el sanatları katılımcılarla buluştu. Etkinlikte devlet tiyatroları sanatçısı Orhan Kurtuldu'nun genel sanat yönetmenliğinde hazırlanan göç temalı bir oyun da sahnelendi. Gar peronuna yanaşan trenle Balkan göçmenlerinin İstanbul'a ilk ayak bastıkları an yeniden canlandırıldı.

Tarihi Sirkeci Garı, yurtlarını terketmek zorunda kalan Balkan göçmenlerin trenle geldikleri hem son durak, hem de yeni bir hayata başlamanın ilk adımı olarak önemli bir mekan. Bu nedenle genç Prizrenliler Sirkeci'de noktalanan göç yolculuğunun heyacanını paylaştılar.

Tarihi Sirkeci Garı'ndaki etkinliğine yurtdışından bir çok siyasetçi ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, göçün acı hatıralar barındırdığına, ancak sonraki sürecin Türkiye ve Balkanlar arasında büyük bir dostluk köprüsü oluşturduğuna dikkat çekti. Mahir Yağcılar, Sirkeci Garı'nın 1950'li yıllarda Yugoslavya ve diğer Balkan ülkelerinden göç eden ailelerin hüzünlü ayrılış hikayelerine tanıklık ettiğini söyledi. Kosova parlamentosundaki Türk milletvekili Müferra Şinik ise bu etkinliklerin, aileleri birbirinden ayıran göçlerle ilgili duygularını bugüne taşıdığını kaydetti.

Tarihimizi bilmek keyfiyet değil, mecburiyet

Göçün canlı tanıkları Sirkeci Garı'nın tarihi atmosferinde o günleri yad ettiler. Ailesiyle 1958 yılında Kosova'dan göç eden Nazmi Çavuş, trene bindikleri sırada çekilmiş bir fotoğrafı paylaşarak, “şu görmüş olduğunuz fotoğrafta, vagona eşyalarımız yüklenmiş, yarım saat sonra tren kalkacak, Sirkeci'ye bir kara trenle geliyoruz” diyor.

Kosova'dan gelen Prizrenli 100 kadar genç etkinlikte önce tarihi tren ile kısa bir gezinti yaparak göç etmiş akrabalarının duygularını anlamaya çalıştılar. Gençlere aslen Kosovalı olan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon da eşlik etti. Kosovalı gençlerle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu vurgulayan Argon şöyle konuştu: “Bu güzide tarihi birlikte yad etmekten çok memnunum. Tarihimizi, geçmişimizi bilmek bizim için bir keyfiyet değil mecburiyettir. Ben buradayım demek istiyorsak geride unutulmayacak şeyler bırakmamız, çok çalışmamız, tarihimizi, bugünümüzü iyi bilerek, geleceğimize sağlam adımlar atmamız gereklidir. Gençlerimizin bu bilinçte olduğunu görmek bana gurur veriyor.”

 

Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2016, 12:22
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13