Balkan Faciası 100. yılında anılıyor

Türk Ocakları İstanbul Şubesi, 5-6 Ocak tarihlerinde İstanbul’da büyük bir etkinlik düzenliyor..

Balkan Faciası 100. yılında anılıyor

 

Türk Ocakları İstanbul Şubesi, tarihe ‘Balkan Faciası’ olarak geçen olayların 100. yılı dolayısıyla iki günlük büyük bir etkinliğe imza atıyor.

5-6 Ocak 2013 tarihlerinde Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenecek ve İskeçe, Kırcaali, Makedonya ve Kosova’dan konuşmacıların da katılacağı programlar kapsamında açık oturumlar, sergi ve bir de konser programı ile Balkan Faciası bütün boyutlarıyla gözler önüne serilecek.

5 Ocak Cumartesi günü saat 09.45’te “Fotoğraflarla Balkan Faciası” sergisi ve Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Dr. Cezmi Bayram, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, Romanya Adalet Bakanlığı Müşaviri Nejat Salih, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz, Makedonya TMHP Genel Başkanı Erdoğan Saraç ile Kosova Kamu Yönetimleri Bakanı Mahir Yağcılar’ın açılış konuşmalarıyla başlayacak ilk gün programı, “Osmanlı Devletini Parçalayan Zehir: Etnik Milliyetçilik” oturumuyla sürecek. Dr. Cezmi Bayram’ın başkanlığında yapılacak oturumda Prof. Murat Hatipoğlu (Balkan Savaşlarında Panislavizm), Prof. Ömer Turan (Balkanlardaki Milliyetçiliğin Karakteristiği) ve Prof. Hüseyin Bağcı (Türk Milliyetçiliğine Balkan Savaşları ve Uluslararası İlişkiler Açısından Bakış) konuşacak.

İlk günün ikinci oturumu olan “Bir Tepki ve Kurtarıcı Fikir Olarak Türk Milliyetçiliği” başlıklı oturumu Prof. Mustafa Özkan yönetecek. Prof. Nurettin Öztürk (Türk Milliyetçiliğinin Doğuşu), Doç. Ünal Şenel (Balkan Türklerinde Türkçülük Fikrinin Gelişmesi) ve Prof. İbrahim Şahin (19. Yüzyıl Türk Romanında Dil Milliyetçiliği) konuşacak.

5 Ocak saat 20.00’de yine Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde Bayrampaşa Balkan Folklor Derneği Halk Oyunları Ekibi ile Kosova Priştineliler Derneği Korosu’nun Balkan halk oyunları gösterisi ve konseri takip edilebilecek.

Balkan ezgileri de sunulacak

“100. Yılında Balkan Faciası” toplantılarının ikinci gününde ise Prof. Vahdettin Ergin’in yöneteceği “Türk Vatanı Balkanlar” oturumunda Prof. Yusuf Hamzaoğlu (Osmanlı Öncesi Balkanlardaki Türk Varlığı), Dr. Nevval Konuk (Balkanlarda Bıraktığımız Mimari Eserler), Nezih Başgelen (Tarihi Görünümüyle Adriyatik’ten Meriç’e Balkan Harbiyle Yitirdiğimiz Rumeli), Prof. Yusuf Sarınay (Balkan Savaşlarından Hatıralarda Kalanlar: Katliam ve Göçler) ile Doç. Şener Aktürk (Neden Hatırlamıyorsunuz Rumeli Müslümanlarının Etnik Temizliği Tartışmalarında Beş Büyük Yanılgı) tebliğlerini sunacak.

Oturum başkanlığını Prof. Deniz Ülke Arıboğan’ın yapacağı “Facianın Psikolojik Sonuçları” başlıklı toplantıda ise Prof. Abdülkadir Çevik (Balkan Faciasının Psikolojik Analizi: Göç, Travma, Yas), Doç. E. Tuğba Özel Kızıl (Katliamların ve Soykırımların Psikolojik Açıdan Değerlendirilmesi) ile Dr. Rıfat Serav İlhan (Balkanlarda Din, Kimlik: Psikolojik Değerlendirme) konuşacak.

Prof. Halil Can başkanlığında yapılacak “Beynelmilel Oyun Alanı: Balkanlar” başlıklı son oturumda ise Prof. Mesut Hakkı Caşin (Büyük Göçlerin Balkanlardaki Dış Siyaseti), Prof. Vahdettin Ergin (Sultan 2. Abdülhamit Han’ın Balkan Siyaseti), Süheyl Çobanoğlu (Balkanların Jeopolitik ve Stratejik Önemi) ile Özcan Pehlivanoğlu (Balkan Savaşlarına Türk Toplumunun Bakış Açısı) tebliğ sunacak.

Not: Programlar hakkında geniş bilgi Türk Ocakları İstanbul Şubesi’nden (0 212 511 75 15) alınabilir.

 

Üsame Varol haber verdi

Yayın Tarihi: 01 Ocak 2013 Salı 09:39 Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2013, 11:03
YORUM EKLE

banner19

banner36