Bahaddin Yıldız Yürüyüş Kolu faaliyetlerine devam ediyor

Bosna’da yapılan katliamları duyurmak amacıyla Priyedor 1995 isimli bir voleybol takımı kuruldu.

Bahaddin Yıldız Yürüyüş Kolu faaliyetlerine devam ediyor

Daha önce Bosna’da yaşanan katliama dikkat çekmek amacıyla düzenelenen Mars Mira- Barış Yürüyüşü’ne yaptıkları katılımları ve yine aynı organizasyona ait bisiklet turu ile alâkalı yaşadıklarını paylaştığımız Bahaddin Yıldız Yürüyüş Kolu, Türkiye kamuoyunda Bosna’da yapılan ve fazlaca bilinmeyen başka katliamları duyurmak amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalarına devam ediyor. Ekip, bu minvalde İstanbul’da, Priyedor 1995 isimli bir voleybol takımı kurdu.

1992- 1995 yılları arasında Bosna Hersek’in Priyedor kentine gerçekleştirilen katliamı gündeme taşımak isteyen Bahaddin Yıldız Yürüyüş Kolu, Priyedor 1995 takımıyla, İnsan ve Medeniyet Hareketi Gün Işığı Derneği’nin bu sene 13.’sünü düzenlediği, 24 takımın yer aldığı voleybol turnuvasında mücadele etti. Finale kadar yükselen ekip, Hürriyet Mahallesi ile yaptığı maçı 3-1 kaybederek turnuvayı 2. sırada tamamladı.

Katliama dikkat çekmek amacıyla turnuvaya girdiklerini belirten Bahaddin Yıldız Yürüyüş Kolu’nun kurucusu Aslan Biçici, Priyedor’da 4 ila 5 bin insanın öldürüldüğünü, insanların orada çektikleri acıları duyurmak istediklerini söyledi. Özellikle Türkiye’deki insanlara bunu duyurmaya çalıştıklarını belirten Biçici, katledilen insanların birçoğunun halen toplu mezarlarda olduğunu, ve bunu dünyadaki çoğu insanın bilmediğini söylerek uluslararası mahkemelerde hak arayışlarının yeni yeni başladığını ekledi. Biçici, Bahaddin Yıldız Yürüyüş Kolu’nun başka birtakım etkinlikleri düzenlediğini de söyledi.

Bahaddin Yıldız Yürüyüş Kolu her sene Bosna’da düzenlenen Mars Mira’ya 5 senedir katılıyor. Ayrıca Güngören Belediyesi’nin sponsorluğu ile ortaklaşa gerçekleştirilen Balkanlarla Gönül Köprüsü projesi kapsamında 2013 ve 2014 yıllarında, Srebrenica’daki anma programlarına katılmak üzere Türkiye’den bisikletle Srebrenitsa’ya gitti.

Bu sene Srebrenica’da düzenlenen katliamın 20. senesi olması sebebiyle, Srebrenica’da düzenlenecek anma programlarına ciddi bir katılım olması bekleniyor.Bahaddin Yıldız Yürüyüş Kolu da katliamın 20. yılı anma programlarına rekor sayıda katılımcıyla iştirak etmeyi hedefliyor.

 

Esad Eseoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2015, 15:10
YORUM EKLE

banner19