'Azerbaycan Türk dünyasının boynudur'

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezinde yapılan “26 Şubat 1992’de Azerbaycan - Hocalı’da Neler Oldu?” konferansına ilgi büyük oldu.

'Azerbaycan Türk dünyasının boynudur'

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezinde yapılan “26 Şubat 1992’de Azerbaycan - Hocalı’da Neler Oldu?” konferansına ilgi büyük oldu.

Hocalı konferansına konuşmacı olarak Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Anatomi Ana Bilim Dalı Başkanı ve Eskişehir Türk Ocağı şube başkanı Nedim Ünal, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran ve Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şenol Kantarcı katıldı.

Kantarcıoğlu günümüzde Ermeni politikası ve 2015 “Sözde Ermeni Soykırımı” ile bağlı yürütülen politik süreci anlatırken; Cemalettin Taşkıran, Hocalı'da yapılan cinayetlerin boyutundan bahsetti. "Verilen istatistiklere göre Hocalı'da katledilen Azerbaycan Türkü'nün sayısı 613 olsa da, bu sadece cenazesi bulunan ve defnedilen şehit sayısıdır" diyen Taşkıran, ölü sayısının en az 1300 olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Nedim Ünal da konuşmasında, Türk Dünyasının bugününü anlatarak, “Türkiye, Türk dünyasının başıdır, gövdesi Orta Asya ve bacakları Doğu Türkistan, ancak bu dünyanın boynu Azerbaycan’dır” diyerek sözlerine devam etti. "Ortada bir Ermenistan devletinin peydah edilmesi Türk Dünyasının boynunu koparmak için yapılan bir girişimdir" diyen Ünal, "Azerbaycan halkının 35 milyonu da İran'ın işgali altındadır" diyerek “Güney Azerbaycan da en az Karabağ kadar kanayan yaramızdır” dedi.

Konferansın sonunda Azerbaycanlı yetkililer tarafından konuşmacılara ve Prof. Dr. Davut Aydın’a plaketler takdim edildi. Ayrıca Prof. Dr. Nedim Ünal’a “O asıl bir Karabağlıdır” diyen Nesibova bütün Türk milletinin Azerbaycanlı kardeşlerine verdikleri desteklerinden dolayı teşekkür etti.

 

Ömer Faruk Pekuz haber verdi

YORUM EKLE