banner17

Azerbaycan Cumhuriyetinin 100. Kuruluş Yıldönümü Sergisi Açıldı

Bakü'de, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Kafkas İslam Ordusu'nun 100. kuruluş yıldönümü dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı.

Azerbaycan Cumhuriyetinin 100. Kuruluş Yıldönümü Sergisi Açıldı

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Kafkas İslam Ordusu'nun 100. Kuruluş Yıldönümü münasebetiyle bir fotoğraf sergisi açıldı.

Sergi Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği ve Bakü Yunus Emre Enstitüsü iş birliği ile Azerbaycan İstiklal Müzesi'nde düzenleniyor.

İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşı'nın okunmasıyla başlayan sergi açılışında konuşan Bakan Garayev, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin 1918-1920 yıllarında, 23 aylık kısa bir dönemde büyük gelişmeler kaydettiğini belirtti. O dönemde ülkede ilk üniversitenin kurulduğunu, kadınlara seçme hakkının tanındığını, ilk müzenin oluşturulduğunu hatırlatan Garayev, o gün elde edilen kazanımların çağdaş Azerbaycan'ı iyi yönde etkilediğini ifade etti. Kafkas İslam Ordusunun o dönemde Azerbaycan'ı büyük felaketlerden kurtardığını söyleyen Garayev, Türk ordusunun Azerbaycan ordusuyla ülkeyi Ermeni ve Bolşevik çetelerden temizlediğini dile getirdi.

Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral da bundan 100 yıl önce hem Azerbaycan'da hem de Anadolu'da zor günler yaşandığını, Osmanlı devletinin ölüm kalım mücadelesine girdiğini belirtti. Osmanlı ordusunun 1. Dünya Savaşı'nda bütün cephelerde ağır yenilgilerle geri çekilmek zorunda kaldığını anımsatan Özoral, "O dönemde Osmanlı Devleti Azerbaycanlı kardeşlerinden gelen yardım çağrısını geri çevirmedi. Kısa sürede Kafkas İslam Ordusu toparlanarak Azerbaycan'a geldi. Kafkas İslam ordusu 15 Eylül 1918'de Bakü'yü kurtararak en büyük zaferini kazandı. Bu zafer, Azerbaycan'ın bağımsızlığının ve bugünkü sınırlarına ulaşmasının yolunu açtı." şeklinde konuştu.

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ilk yılları ve Kafkas İslam Ordusuna ait 40 fotoğrafın yer aldığı sergi 6 Haziran'a kadar açık olacak.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2018, 14:21
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20