Ayvaz Dede şenlikleri sona erdi

Ayvaz Dede anısına 506 yıldır düzenlenen etkinlikler kapsamında, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki At meydanında toplanan atlılar, şenliklere katılmak üzere Prusac’a hareket etti.

Ayvaz Dede şenlikleri sona erdi

Boşnakların Müslüman olmasının önemli simgelerinden Manisa-Akhisarlı Ayvaz Dede anısına 506 yıldır düzenlenen etkinlikler kapsamında, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki At meydanında toplanan atlılar, şenliklere katılmak üzere Prusac’a hareket etti.

Saraybosna’yı temsil eden atlılar, başlarında fesleri ve ellerinde taşıdıkları sancaklarla Latin köprüsünden ve ardından Ferhadije ve Maraşal Tito caddelerinden geçerek bir Osmanlı seremonisi daha yaşattı Saraybosnalılara.

Osmanlı’nın ilk savaşmadan aldığı şehir olan Saraybosna, vaktinde kendi kültür ipine sıkı sıkıya bağladığı Osmanlı kültürünü bugün de bırakmış değil, tıpkı Osmanlı’dan önceki hiçbir geleneğini bırakmadığı gibi…

Ayvaz Dede kimdir?

Ayvaz Dede, Sarı Saltuk gibi irşad maksadıyla Anadolu’dan bölgeye gelen Horasan erlerindendir. İnanışa göre, Manisa - Akhisarlı bir derviş olan Ayvaz Dede, 500 yılı aşkın bir süre önce kuraklığın yaşandığı ve bugün şenliklere ev sahipliği yapan Prusac kentinin Akhisar kasabasındaki dağa geldi. Halkın kıtlık çektiği, hayvanların susuzluktan telef olduğu bölgeye suyu getirmek için 40 gün 40 gece burada ibadet eden Ayvaz Dede, bir gece uykusunda iki koçun birbiriyle çarpıştığını gördü. Boynuz sesiyle uykusundan uyanan Ayvaz Dede, bir anda karşısında yarılan dağı ve gürül gürül akan ırmağı buldu. Böylece bölge suya kavuşmuş, kuraklık sona ermiş oldu.

Bu olayı duyan çok sayıda Bosnalı da İslam’a geçti. Şenliklerin bir bakıma bu bölgedeki insanların İslam’a geçmesi için kutlandığı söylenir hâlâ bugün Bosna Hersek’te…

Efsanelerin gerçekliği elbette tartışılır lakin Ayvaz Dede hikâyesi müslümanlaşan Boşnakların seremonisidir. Zira Boşnakların toplu din değiştirdiği benzeri hikâyeler ve tarihi günler her yıl sektirmeden kutlanır.

Atlılarla kutlanan bu tarih ise Saraybosna halkına her yıl bir yüzyıl önceye dönmüşçesine flashback yaşatıyor. Mayıs sonlarına doğru bir gün şehri atlılar sarıyor ve uyanıp 30 yıl önce sosyalizmin, 60 yıl önce Avusturya - Macaristan imparatorluğunun hâkim olduğu sokaklarda iki çağ geriye gidip tekrar Osmanlıyla karşılaşıyorsunuz.

Yaşadığı her çağı birbirine bağlayan Saray ovasından bir senfoni de evliya ve dervişlerin gözünden böyle yaşanmış.

 

Nevra Neretva

Yayın Tarihi: 30 Mayıs 2016 Pazartesi 10:47 Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2016, 10:47
banner25
YORUM EKLE

banner26