Ayraç'tan Endülüs dosyası

Ayraç dergisinin 68 sayısı Endülüs kitapları üzerine hazırlanan bir dosya ile çıktı.

Ayraç'tan Endülüs dosyası

Haziran ayında 68. sayısını tamamlayan Ayraç kitap tahlil ve eleştiri dergisi, okurlarının karşısına Endülüs kitapları üzerine hazırlanan bir dosya ile çıktı.

Batı topraklarında neşvünema bulmuş bir Doğu medeniyeti olan Endülüs’e dair çok şey yazıldı, yazılmaya devam ediyor. Kitabın izini süren Ayraç olarak yüzyıllardır bazen bir hatıra bazen bir ağıt bazen bir ideal olarak kayıtlara düşen Endülüs’e yeniden nazar etmek niyetiyle bir dosya hazırladık.” diyor dergi mutfağı.

Mevlüt Üçpunar, “İspanya Müslümanlarının Asimilasyonlaşma Süreci”ni, Abdurrahman Üzülmez, Ziya Paşa’nın ve W.Montgomery Watt ve Pierre Cachia’nın “Endülüs Tarihi” isimli eserlerini, Hasan Parlak, Maria Rosa Menocal’in “Dünyanın İncisi” kitabını ele almış. Yunus Emre Tozal’ın Lütfi Şeyban’la söyleşisi dosyaya renk katmış.

Ayraç’ın bu sayısında şiirden öyküye, polisiye romandan felsefeye, tarihten siyasete, sanattan antropolojiye farklı türlerde ve konularda yaklaşık olarak 75 kitap hakkında tahlil, tanıtım, değini, haber yazıları var. Bu, yayınevleri ve okurlar açısından ilgi çekici bir durum.

Ayraç’ta yeni olarak şiir ve kurmaca gündemi bölümleri oluşturulmuş. Şiir, öykü ve romana dair gelişmeler sıcağı sıcağına okura sunulabilecek. Hüseyin Karacalar, Cevdet Karal, Mustafa Uçurum, Aykut Ertuğrul, Nazlı Eray’ın yeni kitapları Ayraç vitrininde yer almış bile.

Hulki Aktunç’a dair bir biyografinin de yar aldığı bu sayıda ve her sayıda çocuk kitaplarına geniş yer ayrılıyor. Çocukları için kitap seçiminde zorlanan anne babalar Ayraç’ı takip etmeliler.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2015, 11:45
YORUM EKLE

banner19