Ayraç'ın 74. sayısı çıktı

Ayraç dergisinin Aralık 2015 tarihli 74. sayısı çıktı.

Ayraç'ın 74. sayısı çıktı

Ayraç dergisinin Aralık 2015 tarihli 74. sayısı “Anksiyete Çağı: Korku, Umut ve Huzur Arayışı” kapağıyla çıktı. Kadir Pektezel, artık Anksiyete Çağı'nda yaşadığımız tezini öne süren  yazar Scott Stossel'in Anksiyete Çağım kitabına bizleri odaklıyor.

Ayın Kitabı'nda Zeynep Kanbay, Rasim Özdenören'in "Uyumsuzlar"ının hikayesini anlatıyor.

Hüseyin Çelik 1950'li yıllarda  Mustafa Baydar'ın dönemin tanınmış veya yeni yeni tanınmaya başlanmış edebiyatçıları ile gerçekleştirdiği ve o dönemdeki edebiyat dergileri ve gazetelerde tefrika ettiği röportajları sonrasında bir  araya getirerek  ilk baskısı 1960 yılında yapılan 2015 yılında yedinen gözden geçirilerek  İletişim Yayınları'nca  yayımlanan "Edebiyatçılarımız Ne Diyorlar" kitabını değerlendiriyor. Ömer Faruk K, Say Yayınları'nın yayımladığı Henr David Thoreau'nun "Sivil Itaatsizlik" kitabını köşesine taşıyor.

Fatma Zehra Sunay, Kanaviçe ismi ile Timaş yayınlarınca yayımlanıp raflarda yerini alan kitabın yazarı Bahadır Yenişehirlioğlu ile hem bir röportaj gerçekleştirdi, hem de Ayraç için Kanaviçe kitabı hakkında bir yazı kaleme aldı.

Yine  Timaş tarafından yayımlanan  Nazan Bekiroğlu'nun "Mücella" kitabını Gülnaz Eliaçık,  Erdem Yayınları'nca  Nazarzede Kliniği ismi ile yayımlanan  Sadık Yemni'nin yeni kitabını Nurullah Çınar, Türkçülük akımının ideologu Ziya Gökalp'in  Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanmış kitaplarının genel bir değerlendirmesini Pirali Çağrı Şensoy ve  Mostar Yayınlarınca yayımlanan Osmanlı'nın Balkan Rüyası kitabını Emrah Sarıbıyık 74. sayıda Ayraç okurları için değerlendiriyor.

Bu sayıda yaptıkları  kitap tahlilleri ile Asuman Demir, Veysel Altuntaş, Saliha Farşadoğu,Tuğba Nur Özbey, Yunus Özdemir, Sude Sözügeçen, Ahmet Kanter, Kübra Nur Uzun, Tuba Dere, Elif Ergin, Züleyha Yıldırım , Neslihan Altuntaş  ve çocuk edebiyatı bölümünde Melike Melal ve Özge Gökdaş dergide yer alan diğer isimler...

Yayın Tarihi: 07 Aralık 2015 Pazartesi 11:31 Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2015, 11:31
banner25
YORUM EKLE

banner26