Ayraç yeni yayın döneminde yenilendi

Ayraç kitap dergisi, yeni yayın dönemine editör kadrosunda ve mizanpajında değişiklerle yenilenerek girdi.

Ayraç yeni yayın döneminde yenilendi

Altı yıldır yayımlanan Ayraç kitap dergisi artık Yasin Demir’in yönetiminde, Hüseyin Çelik ve Ömer Faruk K.’nın editörlüğünde çıkacak.

Okuru olmayan bir ülkede dergi çıkartmak; suya yazı yazmak gibidir. Ayraç tam altmış dokuz sayıdır suya yazı yazıyor. Tutku olmasa ne kadar da imkânsız bir iş… Bu dergi bir kitap eleştiri dergisiyse hele… Malum, özellikle genç okurların yönelimi daha çok edebiyat ve şiir dergilerine olurken, kitap ve eleştiri dergileri maalesef rafların arkasında kalıyor.

Bu nedenle bugün ülkemizde onlarca edebiyat dergisi, yüzlerce edebiyat fanzini yayımlanırken ki bu asla kötü bir şey değil, kitap eleştiri dergisi sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Bugün artık önemli eleştirmenlerimizle okurun buluşma noktası daha çok gazete kitap ekleri... 

Memet Fuat’ın “Yeni Dergi”si, bir dönemin meşhur “Virgül”ü, “Matbuat”ı gibi dergiler kalmadı artık. Mehmet Fuat’ın dergisinde bir kitabı yermesi ya da övmesi o eserin yazarı ve okurları için önemli görülen bir olaydı. “Virgül” 131 sayı yayımlandı ve Türk yazınına değerli eleştirmenler kazandırdı. “Matbuat” bir dönem okurun çıkmasını sabırsızlıkla beklediği nadir kitap eleştiri dergilerindendi. 

Ayraç, eleştirinin ölmediğini düşünmekte. Ayraç, bir “Virgül”, bir “Matbuat” gibi çıkması sabırsızlıkla beklenen bir dergi olmanın isteğini, heyecanını taşıyor. 

Ayraç okurları, tek bir mahallede dar bir çıkmaz sokağa sıkışmış kısır, durağan bir dergi değil; caddeye çıkmış, aktüel fakat nitelikli kitapları takip etme, okuruna duyurma kaygısı güden, daha tarafsız, daha objektif, daha dinamik bir dergi okuyacaklar. Şairin de dediği gibi; “kitap rüzgâr olmalı, perdeyi kaldırmalı…”

Bu sayıda 97 kitap hakkında tahlil, tenkit ve tanıtım yazısı yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2015, 10:55
banner12
YORUM EKLE

banner19